Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Kosmiczne technologie made in Wrocław

Wrocław jest jednym z najważniejszych w kraju ośrodków rozwoju technologii kosmicznych. Będzie można się o tym przekonać się o tym już 17 października podczas „Made in Wrocław” – targów i konferencji, które odbędą się w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.

„Made in Wrocław” odbędzie się już po raz trzeci. W tym roku ważnym elementem bezpłatnych targów i prestiżowej konferencji biznesowej jest zaprezentowanie potencjału lokalnych firm z sektora kosmicznego.

– Zdecydowaliśmy się na to, bo technologie kosmiczne budzą ogromną ciekawość mieszkańców, a spółki z tej branży w naszym mieście rozwijają się bardzo intensywnie – mówi Ewa Kaucz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

O tym, że to właśnie Wrocław jest dobrym miejscem do założenia i rozwoju firmy związanej z przemysłem kosmicznym przekonywał w styczniu Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Na łamach serwisu Mamstartup.pl podkreślał, że młodzi przedsiębiorcy zainteresowani tą tematyką, mają w mieście odpowiednie środowisko i sprzyjające warunki.

- Technologie stosowane w tym przemyśle są trudne i potrzebują dłuższego okresu inkubacji oraz odpowiedniego zaplecza – uważa Paweł Wojtkiewicz. - Na to z pewnością można liczyć w stolicy Dolnego Śląska.

W rozwój sektora kosmicznego od lat angażuje się Wrocławski Park Technologiczny – jeden z partnerów merytorycznych „Made in Wrocław”. WPT wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju prowadzi projekt Big Science Hub promując współpracę firm z wielkimi ośrodkami naukowymi jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Park jest też częścią konsorcjum tworzącego ESA BIC, inkubator przedsiębiorczości dedykowany współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Jednym z lokatorów WPT jest natomiast startup Scanway, który we współpracy z German Orbital Systems chciałaby w 2025 roku wystrzelić mikrosatelitę na orbitę Księżyca. Już teraz Scanway realizuje projekt satelity do obserwacji Ziemi o nazwie ScanSAT. Będzie można go zobaczyć właśnie na bezpłatnych targach „Made in Wrocław”.

Dodatkowo, przedstawiciele Scanway zaprezentują tam fragment rakiety, która poleciała w kosmos w ramach konkursu REXUS/BEXUS ogłaszanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

W czasie targów wrocławscy studenci zrzeszeni w projekcie ARES pokażą mieszkańcom specjalną wirówkę do symulacji mikrograwitacji, dzięki której można sprawdzić wpływ zmienionej grawitacji na funkcjonowanie komórek nowotworowych.

Z kolei podczas konferencji biznesowej „Made in Wrocław” wystąpi Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel startupu SatRevolution. W kwietniu dwie nanosatelity spółki: Światowid i KRAKsat zostały wystrzelone na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Stało się tak po raz pierwszy w historii.

– Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy, a później spali się w atmosferze – mówi Grzegorz Zwoliński. - To dopiero początek. W planach mamy wysłanie w kosmos konstelacji liczącej tysiąc satelitów ScopeSat.

Made in Wrocław odbędzie 17 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski Wrocławia oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.  Zarówno konferencję jak i targi otworzy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Początek konferencji biznesowej o godz. 9.30. Koszt biletu – 79 zł.

Początek targów dla mieszkańców o godz. 10. Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń dostępne są na stronie www.made-in-wroclaw.pl

Udostępnij >
T