Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
4 maja ruszy drugi etap odmrażania gospodarki

Otwarcie żłobków i przedszkoli, hoteli i noclegowni, galerii i centrów handlowych – to najważniejsze punkty drugiego etapu odmrażania gospodarki, który ma się rozpocząć tuż po weekendzie majowym

Premier, Mateusz Morawiecki, ogłosił plan kolejnych działań mających na celu odmrożenie gospodarki. Od 4 maja działalność przywrócą hotele i miejsca noclegowe. Otwarte zostaną także galerie handlowe, jednak przy zachowaniu reżimu obostrzeń, czyli maksymalnie jedna osoba na każde 15 mkw. sklepu w galerii. Również od przyszłego poniedziałku odwiedzać będzie można instytucje kultury, czyli biblioteki, muzea czy galerie sztuki. Tego samego dnia przywrócony zostanie także dostęp do rehabilitacji. Wszystko to przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych.

Z kolei od 6 maja będą mogły wznowić swoją działalność żłobki i przedszkola. Ich otwarcie będzie jednak zależało od decyzji władz samorządowych. Mimo to, dla rodziców, którzy nadal nie będą mieli opieki nad dziećmi, zostanie wydłużony zasiłek opiekuńczy.

- Działamy szybko, ale elastycznie, żeby życie gospodarcze nabrało tempa – twierdzi premier Mateusz Morawiecki. - Teraz przyspieszamy działania, ale możliwy jest krok wstecz. Nie wiemy, co będzie za dwa, trzy miesiące. Na bieżąco analizujemy dane epidemiczne i na ich podstawie podejmujemy decyzje, dotyczące odmrażania gospodarki.

Pierwszy etap odmrożenia gospodarki rozpoczął się 20 kwietnia. Wówczas rząd zezwolił na przemieszczanie się oraz wejście do parków i lasów. Zmieniły się także zasady dotyczące liczby osób w kościołach oraz sklepach spożywczych.

Udostępnij >
T