Pakiet Przyjazne Prawo został przyjęty przez rząd. To ponad 60 zmian korzystnych dla przedsiębiorców.
Przyjęte zmiany zakładają m.in. wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, prawo do błędu dla mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw, ułatwienia dla rzemiosła oraz ochronę konsumencką, czyli na przykład prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG. Ich celem ma być eliminacja niekonsekwencji oraz nadmiernej restrykcyjności polskiego prawa.
Prawo do błędu dla małych i średnich firm ma im przysługiwać przez pierwszy rok działalności. Z kolei osoby trudniące się rzemiosłem zyskają prawo do zakładania spółek bez utracenia statusu rzemieślnika.
Wydłużony ma też zostać termin rozliczenia podatku VAT od importu. Dzisiaj trzeba to zrobić w terminie do dziesięciu dni po odprawie celnej. Dzięki nowym zasadom będzie to możliwe na zasadach ogólnych, czyli do 25. dnia kolejnego miesiąca, razem z deklaracją VAT-7.
Według resortu przedsiębiorczości, pakiet ma charakter przekrojowy, gdyż dotyka wielu różnych branż: od pocztowej, telekomunikacyjnej, lotniczej, energetycznej, hotelarskiej, aż po usługi płatnicze.
Zatwierdzone udogodnienia mają być komplementarne wobec 100 zmian dla firm, Konstytucji Biznesu, Pakietu MŚP oraz innych ułatwień dla przedsiębiorców, które zostały wprowadzone w ciągu ostatnich czterech lat Ich celem jest ułatwianie życia biznesowi, szczególnie mniejszym firmom.