Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Bohaterowie czasów zarazy - prof. Drąg

Profesor Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej dokonał odkrycia, które może wpłynąć na powstanie leku na koronawirusa. Naukowiec walczy na nieco innej linii niż biały personel, jednak jego praca ma duże znaczenie dla pokonania pandemii COVID-19.

https://www.youtube.com/watch?v=VyLSKmVc908

Prof. Marcin Drąg wraz z zespołem opracowali enzym, bez którego wirus nie jest w stanie się rozwijać. Te działania pozwoliły szukać leku, szczepionki i sposobu na wykonywanie szybkich testów.

- Ten enzym jest zamkniem, a my dorobiliśmy do niego klucz. Spośród setek milionów kombinacji naturalnych i nienaturalnych, jesteśmy w stanie znaleźć takiej, które się wiążą. Jeżeli zatrzymamy działanie tego enzymu oczywiście jesteśmy w stanie zatrzymać działanie wirusa i teoretycznie jesteśmy w stanie go zabić - mówi prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Naukowcy dołączyli do projektu Agencji Badań Medycznych i Ministerstwa Zdrowia, który ma na celu poszukiwania szczepionki i metod leczenia.

- Jeżeli będziemy brali na przykład próbkę śliny, po odpowiednim procesowaniu i dodaniu związku, który my mamy, możemy mierzyć aktywność tego enzymu i zobaczyć. czy on jest aktywny czy nie. Teoretycznie więc określić, czy ktoś jest zarażony czy nie - dodaje prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Naukowiec urodził się w Świdnicy. Ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Wrocławskich, a w 2003 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice Wrocławskiej. W 2016 roku otrzymał zaś tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. Trzy lata później został także laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

- Z Maricnem Drągiem znamy się, ponieważ razem działaliśmy w Akademii Młodych i Uczonych z inicjatywy Pana Prezydenta. On bada nowe mechanizmy i nowe konstruowanie cząsteczek - mówi prof. Ewa Jankowska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W 2018 roku profesor Politechniki został wybrany do grona 30 kreatywnych Wrocławia. W obliczu pandemii prezydent miasta Jacek Sutryk zdecydował, że za zasługi w walce z koronawirusem prof. Marcin Drąg zostanie wyróżniony Nagrodą Wrocławia.

- Profesor Drąg to młody naukowiec ze wspaniałym zespołem. Ja im wróżę jeszcze bardzo dobrą naukową przyszłość. Wierzę, że jeszcze nieraz będziemy z nich dumni i myślę, że będą siegali po najwyższe nagrody - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Warto dodać, że naukowiec bezpłatnie udostępnił swoje badania dotyczące enzymu, więc mogły z nich korzystać uczelnie z całego świata. Miejmy nadzieję, że to przyczyni się do szybszego pokonania pandemii koronawirusa.

Źródło: Telewizja Echo24

Udostępnij >
T