Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli międzynarodowe badanie opinii publicznej na temat wirusa SARS-CoV-2. Każdy może wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić ankietę online.
W ankiecie badacze pytają m.in. o wiedzę na temat wirusa, o stosowane środki prewencji, opinie o faktach i mitach dotyczących SARS-CoV-2, o potencjalny wpływ pandemii na gospodarkę i zdrowie publiczne w danym kraju i na całym świecie. Wiele pytań dotyczy także źródeł informacji o koronawirusie oraz oceny ich wiarygodności.
– Chcemy zbadać świadomość społeczną odnośnie koronawirusa oraz dowiedzieć się za pośrednictwem jakich kanałów informacyjnych respondenci poszukują informacji o pandemii – mówi dr hab. inż. Anna Kowalska-Pyzalska z Katedry Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr.
To w jej zespole zrodził się pomysł, aby stworzyć ankietę ze szczegółowymi pytaniami i skierować ją do bardzo szerokiego grona odbiorców. Inicjatorem badań jest Yash Chawla, doktorant z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, który nawiązał współpracę z ośrodkami naukowymi na całym świecie.
Projekt nadzorowany przez naukowców z PWr jest równolegle realizowany w wielu krajach i w kilku językach. Do badań włączyły się już uczelnie m.in. z Brazylii, Chin, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Islandii, Indonezji, Portugalii, Rosji, Hiszpanii i Turcji.
Badanie jest realizowane online za pośrednictwem takich kanałów jak: email, Facebook, WhatsApp, Twitter, LinkedIn i inne.
– Biorąc pod uwagę fakt, że pandemia jest zjawiskiem globalnym, uznaliśmy, że to niepowtarzalna okazja, by jednocześnie w wielu krajach zrealizować badanie naukowe, które może m.in. pomóc zrozumieć aktualną sytuację, skonsolidować wiedzę społeczną oraz sformułować wnioski i zalecenia dotyczące skutecznej komunikacji ze społeczeństwem – uważają naukowcy z PWr. Do analizy wykorzystają narzędzia statystyczne i ekonometryczne.
Ankieta, która została przygotowana w 22 językach, dostępna jest na stronie: https://www.yashchawla.in/corona-virus-pl-survey/
W badaniu może wziąć udział każdy powyżej 18. roku życia. Ostateczne wyniki będą znane za klika miesięcy. Zostaną one opublikowane w międzynarodowych czasopismach naukowych.