Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Dolny Śląsk można zwiedzać bezpiecznie

#BezpieczneDoOdkrycia – to hasło nowej kampanii wspierającej turystykę regionalną, którą przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Kampania będzie promować świadome i bezpieczne podróże „blisko domu”, w miejsca bez tłumu turystów, wskazane m.in. przez dolnośląskich blogerów, którzy włączyli się w akcję.

Pandemia dla hotelarzy, właścicieli atrakcji turystycznych czy restauratorów jest czasem niezwykle trudnym. Według Głównego Urzędu Statystycznego we Wrocławiu liczba turystów, którzy skorzystali z obiektów noclegowych na Dolnym Śląsku tylko w okresie styczeń-sierpień 2020 r. była o ponad 44% mniejsza niż w analogicznym czasie rok wcześniej. Nawet w sierpniu, kiedy ruch turystyczny wydawał się największy, stopień wykorzystania miejsc noclegowych w obiektach województwa dolnośląskiego był. niższy o 9,6% niż rok wcześniej.

Zwiedzaj bez tłumów

W ramach kampanii #BezpieczneDoOdkrycia lokalni blogerzy i przewodnicy zostali zaproszeni do promowania miejsc i pomysłów na bezpieczne podróżowanie.

Swoje ulubione miejsca w regionie zdradzą postaci znane w regionie z pasji do odkrywania: Gracjan Kielijański – przewodnik Sudecki, twarz kampanii #OdkryjDolnyŚląsk, Bartłomiej Dziwak – laureat II MIEJSCA w 3. Turystycznych Mistrzostwach Blogerów, AHOJ Przygodo, Dolny Śląsk dla Uli, Matka w mieście, Karoli Zdaniem, SilverMint, Zbieraj się.

- Dolny Śląsk to aż 12 parków krajobrazowych, które niesłusznie pozostają w cieniu bardziej znanych i zatłoczonych parków narodowych w Karkonoszach i Górach Stołowych. Jeden z moich ulubionych parków krajobrazowych działa w Górach Sowich – regionie znanym nie tylko z pięknych krajobrazów, ale też pełnej nierozwiązanych tajemnic historii. Miłośnicy sielskich widoków świetnie odpoczną w Dolinie Bobru czy w północnej części województwa, gdzie na turystów czeka Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” z unikatowym rezerwatem Stawy Milickie – mówi Bartek Dziwak, autor bloga podróżniczego Bartekwpodrozy.pl

Bezpieczne szlaki, zachowany dystans, maseczki ochronne – to wszystko pomoże w trakcie podróży zminimalizować ryzyko zakażenia, jednocześnie dbając o kondycję psycho-fizyczną podróżnika. W trakcie podróży warto wybierać miejsca poza szlakiem, bez tłumu turystów. Dzięki temu możliwe jest swobodne zwiedzanie i miłe spędzenie czasu.

Gdzie pojechać?

- W Sudetach najczęściej odwiedzane są trasy znane i popularne, które można opisać w skrócie „szybko i pięknie”. Duży parking, krótki spacer i piękny widok na końcu są dobre w tygodniu, gdy w górach jest mało osób. Na weekendy polecam miejsca poza głównymi szlakami, gdzie zazwyczaj nie planuje się wypadów, bo nikt o tych miejscach nie słyszał, np. wąwozy na Pogórzu Kaczawskim, Góry Krucze, Starościńskie Skały, Zamek Wleń czy Małe Organy Myśliborskie. Teraz nastał moment, aby zacząć je odkrywać – dodaje Gracjan Kieljański, przewodnik sudecki.

W ramach kampanii #BezpieczneDoOdkrycia turystyczne inspiracje, w formie wywiadów i artykułów, pojawiły się już na stronach:

https://dolnyslask.travel/bezpieczne-do-odkrycia-dolny-slask-gracjan-kielijanski-2/

https://dolnyslask.travel/bezpieczne-do-odkrycia-dolny-slask-bartek-dziwak/

Bezpieczne noclegi

Polska Organizacja Turystyczna prowadzi program autocertyfikacji higienicznej obiektów noclegowych. Miejsca posługujące się znakiem graficznym „Obiekt Bezpieczny Higienicznie” to obiekty, które deklarują, że swoje usługi świadczą zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Można je sprawdzić na stronie:

https://bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl/dla-turysty?name=&region=1912&city=&object_type_id

Dekalog bezpiecznego turysty

 1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.

2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.

3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu..

4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.

5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.

6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.

7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.

8. Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna.

9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.

10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Udostępnij >
T
separator