Skutki pandemii koronawirusa są odczuwalne nie tylko dla małych, lokalnych działalności gospodarczych, ale także dla średnich i dużych firm. Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadza Fundusz Gwarancji Płynnościowych, który pozwoli przetrwać dużym markom.
https://www.youtube.com/watch?v=e3DJQF65uAk
Fundusz Gwarancji Płynnościowych to gwarancja spłaty kredytów. Przedsiębiorca zarządzający średnią lub duża firmą, biorąc kredyt, chce zapewnić płynność finansową swojej firmie. Kredyt z gwarancją z Funduszu Gwarancji Płynnościowych nie może być przeznaczony na spłatę innego zobowiązania.
- Ten fundusz będzie ułatwiał dostęp do finansowania płynnościowego, czyli obrotowego. Tak, aby przedsiębiorca mógł regulować swoje bieżące wydatki i mógł przygotwać się na działalność po zakończeniu pandemii - mówi Piotr Natkański, dyrektor ds. sprzedaży Departamentu Gwarancji i Poręczy BGK.
Fundusz Gwarancji Płynnościowych jest skierowany do dużych firm, które jeszcze w zeszłym roku nie znajdowały się w trudnej sytuacji, a na początku lutego bieżącego roku nie miały zaległości w Urzędzie Skarbowym, ZUS-ie, ani w banku kredytującym.
- Mogą się ubiegać firmy, które zostały dotknięte skutkami pandemii. Ubiegając się o to wsparcie firmy musza wykazać jak pandemia wpłynęła na ich działalność - dodaje Robert Kasprzak, dyrektor zarządzający pionem zarządzania produktami BGK.
- Tutaj mówimy już o dużych kwotach kredytu. Maksymalna jednostkowa gwarancja to 200 milionów złotych. Ta gwarancja obejmuje 80% zabezpieczenie kredytu na 27 miesięcy - wyjaśnia dyrektor Natkański.
Lista banków kredytujących jest dostępna na stronie BGK.
- Gwarancja ma także atrakcyjną stawkę prowizyjną. Wyliczoną na podstawie komunikatu Komisji Europejskiej - podsumowuje dyrektor Natkański.
Gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych mają być udzielane do końca 2020 roku.
Źródło: Telewizja Echo24