Zgłoś uwagę Reklama gryfów
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Hasco-Lek świętuje jubileusz 35-lecia

Kiedy Stanisław Han wyprodukował pierwsze kosmetyki nie spodziewał się, że za ponad trzy dekady zarządzać będzie jedną z największych firm farmaceutycznych w Polsce. Dziś spółka ma w swoim portfolio 350 produktów m.in. leki, suplementy diety, wyroby medyczne i kosmetyki. Produkuje rocznie 43 miliony produktów. Oznacza to, że statystycznie w ciągu 12 miesięcy w apteczce każdego Polaka znalazło się minimum jedno opakowanie produktu Hasco-Lek.

Hasco-Lek, który swoje podwoje rozwinął na Dolnym Śląsku, w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia działalności. Jak podkreśla zarząd spółki, ta wyjątkowa rocznica to sukces setek pracowników, których rzetelna praca przyczyniła się do tego, że Polacy obdarzyli Hasco-Lek ogromnym zaufaniem. Jednak początki przedsiębiorstwa nie należały do najprostszych.

Trudne lata 80-te

Historia firmy Hasco-Lek rozpoczęła się 22 marca 1984 roku. Pierwsza produkcja wystartowała w połowie „bliźniaka” na wrocławskich Pilczycach. Specyfiki produkowane przez Stanisława Hana z miesiąca na miesiąc zyskiwały popularność nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Rumunii, Bułgarii i Czechach. W trudnych czasach, jakimi były lata 80-te, leki produkować mogły wyłącznie przedsiębiorstwa państwowe. Dopiero zmiany po 1989 roku stworzyły prywatnym przedsiębiorcom nowe możliwości i z tej szansy skorzystał Stanisław Han zakładając pierwsze w Polsce prywatne przedsiębiorstwo farmaceutyczne.

Momentem przełomowym dla firmy było rozpoczęcie w 1991 roku produkcji pierwszych leków rejestrowanych. Strzałem w dziesiątkę okazał się syrop Tussipini. Zyski z jego sprzedaży pozwoliły właścicielowi na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.

- Zawsze wyznawałem zasadę, że nie można spocząć na laurach, a kluczem do rozwoju jest przeznaczenie zysków ze sprzedaży na inwestycje w kolejne przedsięwzięcia – wyznaje Stanisław Han, założyciel Hasco-Lek.

Innowacje na miarę świata

Niespełna trzy lata później ruszyła produkcja maści, a w 1999 r. - kapsułek. Hasco-Lek jako pierwsza na świecie firma farmaceutyczna zaczęła wytwarzać kapsułki żelatynowe miękkie metodą wytłaczania matrycowego oraz zamknęła substancję płynną – loratadynę – w kapsułce miękkiej. Dodatkowo firma może pochwalić się tym, iż jako czwarte przedsiębiorstwo farmaceutyczne na świecie, umieściło w tejże kapsułce ibuprofen. W 2001 roku do portfolio Hasco-Lek dołączyły również preparaty w formie tabletek.

- Produkujemy leki dla wszystkich i na każdą kieszeń  – podkreśla Stanisław Han. – Dbanie o zdrowie i

komfort życia Polaków, od zawsze było dla mnie priorytetem.

Lider na rynku farmaceutycznym

Hasco-Lek jest jedną z wiodących firm na rynku farmaceutycznym w Polsce. Do głównych brandów przedsiębiorstwa należą takie marki jak IBUM, DIH, Hascovir, Mensil, Ulgix czy Juvit. Produkowane są w dwóch fabrykach zlokalizowanych we Wrocławiu i podwrocławskich Siechnicach.

Hasco-Lek przoduje na polskim rynku w sprzedaży leków w formie doustnych płynów, zawiesin i syropów. Plasuje się również na pierwszym miejscu w sprzedaży produktów w postaci kapsułek żelatynowych miękkich.

Priorytetem w działalności Hasco-Lek jest zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, dlatego od samego początku stawia na innowacyjność, badania i rozwój. Produkty firmy trafiają do 30 krajów, m.in. do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Włoch, Izraela, Austrii, Litwy, Norwegii, Bułgarii czy Rosji, co stanowi 14% sprzedaży PPF Hasco-Lek S.A.

Firma od lat zyskuje liczne nagrody i wyróżnienia, a jej rzetelność potwierdzana jest certyfikatami takimi jak m.in. Solidna Firma, Solidny Pracodawca, czy Przedsiębiorstwo Fair-Play. Hasco-Lek uhonorowane zostało również Złotą Statuetką Lidera Polskiego Biznesu.

W grupie siła

Dynamiczny rozwój Hasco-Lek spowodował, że w 2015 roku powstała Grupa HASCO. Spółki włączone do grupy działają w różnych gałęziach branży farmaceutycznej i usług medycznych. Rodzina spółek Grupy HASCO to m.in.: Centrum Badawczo Rozwojowe Novasome, Producencka Centrala Farmaceutyczna Procefar, szpital rehabilitacyjno-ortopedyczny Vratislavia Medica oraz Fundacja HASCO-LEK. Grupa jest jednym z największych pracodawców na Dolnym Śląsku – zatrudnia blisko 2 tys. pracowników.

- Z okazji jubileuszu 35-lecia wyrażam głęboką nadzieję, że Hasco-Lek w dalszym ciągu będzie dążyło do bycia liderem w farmacji i ochronie zdrowia, dostarczając przy tym pacjentom najwyższej jakości produkty i usługi – podsumowuje Stanisław Han.

Udostępnij >
T