Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Ile trzeba zapłacić absolwentowi?

Nawet 5 700 zł brutto – tyle może zarobić „na start” początkujący programista na Dolnym Śląsku – wynika z danych portalu pracuj.pl. To najwyższa pensja na jaką może liczyć absolwent w tym regionie.

Choć wiadomo, że pierwsze praca to okres nabywania doświadczeń, nie brakuje branż, w których zarobki są wyjątkowo wysokie już na samym początku kariery. W wielu z nich widać także wyraźny wzrost wysokości pensji po awansie ze stanowisk juniorskich.

- Napływ młodych talentów do firm jest jednym z najważniejszych wyzwań pracodawców - mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl. - Jak przewidują eksperci PwC, w ciągu kilku lat na naszym rynku pracy może zabraknąć 1,5 miliona osób, aby zaspokoić potrzeby kadrowe przedsiębiorstw. Niedobór kadr z jednej strony, a luka kompetencyjna z drugiej – to dwa zjawiska napędzające poszukiwania talentów. Mają one także zauważalny wpływ na politykę płacową w branżach z wyraźnym deficytem kadr.

Na najwyższe pensje "na start" mogą liczyć specjaliści od rozwoju oprogramowania. Wynoszą one nawet 5700 zł brutto. Co ciekawe, na drugim miejscu uplasowali się specjaliści od internetu/e-commerce (4700 zł) - na co wpływ może mieć duża aktywność firm z tej branży we Wrocławiu. Na podium zmieściły się także administracja IT i specjaliści od procesów zakupowych (4500 zł). Niewiele niższe zarobki na początku kariery otrzymują w woj. dolnośląskim inżynierowie (4 400 zł), specjaliści od R&D czy bankowości (4300 zł) oraz marketingowcy i finansiści ( 4200 zł).

Dość duże są też różnice między pensją "na start", a zarobkami bardziej doświadczonych specjalistów, mających powyżej 2 lat doświadczenia zawodowego. Na Dolnym Śląsku wzrost wysokości wynagrodzeń programistów sięga nawet 68 proc., natomiast w przypadku administracji IT 58 proc. Z kolei marketingowcy zarabiają około połowę więcej, niż początkujący specjaliści.

Udostępnij >
T