Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Jubileusz prof. Andrzeja Wiszniewskiego

W sobotę swoje 85. urodziny świętował prof. Andrzej Wiszniewski, rektor Politechniki Wrocławskiej w latach 1990-1996 i minister nauki w rządzie Jerzego Buzka.

Prof. Andrzej Wiszniewski przyszedł na świat 15 lutego 1935 roku. Jest warszawiakiem z urodzenia, ale wrocławianinem z wyboru.

- Zostałem wrocławskim patriotą od chwili, kiedy tu przyjechałem, czyli w 1947 roku – mówi prof. Andrzej Wiszniewski. 

Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, gdzie kontynuował swoją karierę naukową. Na uczelni był kierownikiem Zakładu Automatyki i Sterowania w Energetyce Instytutu Energoelektryki, prorektorem (usunięto go ze stanowiska w stanie wojennym) i rektorem. Był również dziekanem Wydziału Elektrycznego w University of Garyounis w Benghazi (Libia), a także ministrem nauki w rządzie prof. Jerzego Buzka i przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych.

 Profesor Andrzej Wiszniewski jest autorem dziewięciu książek i ponad 140 artykułów naukowych. Senaty trzech uczelni przyznały mu tytuł doktora honoris causa – Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Lwowskiej i Central Connecticut State University. Jest także laureatem nagrody prezydenta Wrocławia oraz honorowym członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

 W 2018 r. prof. Andrzej Wiszniewski został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Wrocławia „Wrocław z wdzięcznością”. Kocha wszystkie zwierzęta, a w szczególności psy i konie.

 

Udostępnij >
T