Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Mały metraż, duży biznes

Według „Raportu o stanie sektora MSP w Polsce 2018” przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż ponad 96 proc. i wciąż rośnie. To sprawia, że wzrasta także zapotrzebowanie na małe powierzchnie biurowe dostosowane do potrzeb small businessu. Również we Wrocławiu odczuwalny jest niedosyt tego typu lokali.

W ciągu ostatnich lat nastąpił duży wzrost liczby mikrofirm. Jak wynika z danych PARP, obecnie jest ich blisko 1,94 mln. To o 13 proc. więcej niż dziesięć lat wstecz.   

Własna działalność gospodarcza staje się coraz bardziej popularna. Jej założenie jest dziś o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Nie tylko można ją zarejestrować w jednym okienku lub przez internet, ale także skorzystać z dotacji na jej założenie m.in. z Unii Europejskiej). Dodatkowo od kwietnia 2018 r. młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na jeszcze więcej udogodnień. Zakładając pierwszą firmę lub otwierając nową działalność po pięciu latach, są zwolnieni z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez 6 miesięcy. To sprawia, że polski small business nabrał rozpędu i wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się dłużej.
Większa ilość małych przedsiębiorstw wiąże się również z rosnącym zapotrzebowaniem na nieduże powierzchni e biurowe. Według specjalistów rynku nieruchomości wciąż jest ich na rynku zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania.

- Rynek powierzchni biurowych w stolicy Dolnego Śląska cały czas intensywnie się rozwija – mówi Krzysztof Strembicki, doradca ds. rynku komercyjnego we wrocławskiej agencji nieruchomości Verso Commercial. – Dużo się buduje, cały czas powstają nowe biurowce. Jednak większość z nich to wielkie powierzchnie, powyżej 1 tys. mkw przeznaczone dla dużych korporacji. Zdecydowanie jednak brakuje tych mniejszych, do 150 mkw. Tymczasem chętnych na najem oraz zakup jest coraz więcej. W tym wypadku wyraźnie popyt przewyższa podaż.    

Potrzebom mikro- i małych przedsiębiorstw starają się sprostać deweloperzy, którzy coraz częściej w swoich planach uwzględniają organizację stref dla small businessu. To specjalnie dostosowane  przestrzenie do pracy dla małych zespołów, a także biura coworkingowe. Dzięki temu w wielu nowoczesnych biurowcach całe piętra zajmują mikro- i małe przedsiębiorstwa.
- W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, właśnie z myślą o niewielkich firmach otworzyliśmy specjalną strefę small business – mówi Adam Galewski, dyrektor generalny firm Devco i BFF Investment Polska, zarządzających Wrocławskimi Parkami Biznesu. - Pod nowe przestrzenie został w całości zaadaptowany jeden z budynków kompleksu. Dla najemców przygotowaliśmy powierzchnie biurowe od 50 do 200 metrów kwadratowych, wszystkie z dostępem do zaplecza kuchennego i sanitarnego, a także sali konferencyjnej.  To już druga nasza strefa przeznaczona dla małych i średnich firm we Wrocławskich Parkach Biznesu. Pierwsza funkcjonuje przy ulicy Bierutowskiej.

Małe przedsiębiorstwa zwykle poszukują wygodnej przestrzeni do pracy, gdzie mogą również zaprosić kontrahentów czy zorganizować szkolenie. Dlatego tak ważny jest dla nich dobry dojazd, wygodny parking oraz możliwość skorzystania z sali konferencyjnych i zaplecza kuchennego. To wszystko zapewniają im właśnie strefy small business, których coraz więcej pojawia się na polskim rynku biurowym.  

Udostępnij >
T