Zgłoś uwagę Reklama gryfów
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Mamy nową monetę!

Od dziś można płacić nową monetą - dwudziestozłotówką. Do obiegu wprowadza ją Narodowy Bank Polski. To z założenia moneta kolekcjonerska, jednak monety kolekcjonerskie również są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Srebrna moneta o nominale 20 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 13 000 sztuk. Jej cena wynosi 180 zł brutto. Będzie można ją kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Nowa moneta to "Szóstak Jana Sobieskiego". Szóstak był srebrną monetą, bitą w Polsce i na Litwie w latach 1528–1765.

Na awersie nowej monety można zobaczyć m.in rewers szóstaka, na którym pod koroną umieszczona została cyfra VI i trzy tarcze z herbami Polski, Litwy i Janiny (Sobieskich) oraz napis, który w tłumaczeniu oznacza „Groszy srebrnych sześć Królestwa Polskiego”. Powyżej widać fragment płaskorzeźby z pałacu w Wilanowie przedstawiającej Jana Sobieskiego na koniu tuż przed koronacją królewską.

Na rewersie nowej monety umieszczono awers szóstaka, na którym widać antykizujące popiersie króla w todze i wieńcu laurowym. Popiersie otacza napis, który oznacza „Jan III z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski”. Pod popiersiem znajdują się inicjały Tytusa Liwiusza Boratiniego – T.L.B., dzierżawcy obu mennic. Dodatkowo na monecie współczesnej z prawej strony umieszczony został Orzeł z herbem Janina na piersiach z herbarza Wacława Potockiego z 1696 r.

Udostępnij >
T