Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
O przywództwie w czasach zarazy

Wartość liderów mierzy się w trudnych czasach tym, czy potrafią dostatecznie szybko zrozumieć dynamikę zmieniającej się sytuacji, podjąć trafne decyzje wybiegające w przyszłość i konsekwentnie wprowadzać je w życie - twierdzi Krzysztof Domarecki, Prezes Zarządu Selena FM SA

Najlepsze szkolenia biznesowe dotyczące przywództwa uczą, że w trudnych czasach jakość liderów oraz sprawność ich organizacji są czynnikiem decydującym o sukcesie. Dotyczy to tak samo przedsiębiorstw, organizacji międzynarodowych, jak i całych państw.

- Obecnie w Europie mamy do czynienia z szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem, czego skutkiem jest ryzyko, że w wielu krajach liczba zarażonych przekroczy wydolność systemu ochrony zdrowia, a lekarze będą musieli podejmować dramatyczne decyzje kogo podłączyć do respiratora, skazując być może innych na śmierć – twierdzi Krzysztof Domarecki Prezes Zarządu Selena FM SA. -  Na dodatek wiele branż nie jest w stanie prowadzić regularnej działalności i już teraz ponosi wielomilionowe straty, które zmiażdżą tysiące firm – głównie małych i średnich, często rodzinnych.

Tempo rozprzestrzeniania się choroby i liczba zarażonych będzie zależała m.in. od trudnych decyzji wpływających na życie całych społeczeństw.

- W ubiegłym tygodniu miałem rozmowy z menedżerami naszej firmy ze wszystkich krajów, w których działamy – mówi Krzysztof Domarecki. - Z tych rozmów wyłania się zróżnicowany obraz: tam, gdzie politycy i biznes podjęli szybkie i odważne decyzje – udało się silnie stłumić pierwszą falę koronawirusa. Tak jest w wielu krajach Południowo-Wschodniej Azji. U nas w Europie decyzje polityków są spóźnione, co skutkuje znacznym chaosem w społeczeństwach i nadmiernym przeciążeniem służby zdrowia. Nasi włoscy, hiszpańscy czy niemieccy pracownicy mają coraz więcej wątpliwości, czy ich rządy działają w tempie adekwatnym do zagrożenia.

Według Krzysztofa Domareckiego w Polsce po pierwsze należy zredukować ruch osobowy między miastami i w samych miastach. Powinien zostać ograniczony tylko do transportu towarowego i dojazdów do pracy. Firmy w miarę możliwości powinny oddelegować pracowników biurowych do pracy zdalnej w tzw. systemie home office. Zamknięcie miast i ruchu w nich to pierwszy warunek spowolnienia dynamiki wzrostu zachorowań i stworzenia  szansy dla naszej służby zdrowia, aby poradziła sobie z tak wielką liczbą nowych zakażeń. Ostatnia decyzja rządu hiszpańskiego może być też wzorem dla reszty Europy, w tym Polski.

- Po drugie zachęcam rządzących, aby zapewnili dodatkowe znaczne środki na wzmocnienie służby zdrowia oraz wsparcie płynności finansowej biznesu w Polsce, zwłaszcza małych i średnich firm. –  mówi Krzysztof Domarecki. - Być może trzeba będzie rozstać się z ideą zrównoważonego budżetu w 2020 roku. Wystarczy pójść do najbliższego szpitala, żeby zobaczyć, jak bardzo taka decyzja jest potrzebna. Po trzecie pod rozwagę opozycji poddaję równie trudną decyzję – delikatne zawieszenie regularnego krytykowania rządu, co w normalnych czasach jest rytuałem opozycji w europejskich demokracjach. W obecnej chwili rząd ma walczyć z kryzysem, a nie zajmować się przepychankami z opozycją. To od Was zależy, czy dacie rządowi szansę koncentracji na kluczowym dla Polek i Polaków problemie.

Przywództwo w trudnych czasach polega na podejmowaniu odważnych decyzji, a także na przekraczaniu swoich własnych stref komfortu – biznesu, rządzących i opozycji. Pamiętajmy jednak, że nasi koledzy ze służby zdrowia nie pracują w sferze komfortu, a przedsiębiorcy, którym załamał się biznes, dają pracę tysiącom Polaków.

 

Udostępnij >
T