Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Obostrzenia przedłużone o kolejny tydzień

Choć od najbliższego poniedziałku, 19 kwietnia, najmłodsze dzieci wracają do żłobków i przedszkoli, to pozostałe obostrzenia zostają utrzymane jeszcze co najmniej przez tydzień, do 25 kwietnia.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 15 kwietnia, minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował, że w związku z utrzymującą się wciąż wysoką liczbą zakażeń koronawirusem, prawie wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostają przedłużone o kolejny tydzień. Wyjątek stanowią przedszkola i żłobki, do których maluchy będą mogły wrócić od najbliższego poniedziałku, 19 kwietnia. Dostępne będą też zewnętrzne obiekty sportowe, gdzie będzie można uprawiać sport w grupach liczących co najwyżej 25 osób. Natomiast nauka w szkołach wciąż odbywać się będzie w trybie zdalnym.

- Decydując o luzowaniu obostrzeń, posługujemy się kryteriami: dzienną liczbą przypadków, obłożeniem infrastruktury szpitalnej i poziomem wyszczepienia osób powyżej 60 roku życia, który jest obecnie na poziomie 40 procent - powiedział Adam Niedzielski.

Wciąż nie będą mogły prowadzić swojej działalności hotele i obiekty noclegowe. W tym przypadku obostrzenia zostały przedłużone do 3 maja br.

Oznacza to, że zamknięta pozostanie branża beauty, czyli salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i piercingu. Nie można też korzystać z siłowni, klubów fitness oraz basenów.

Zamknięte będą także sklepy budowlane, meblowe i elektroniczne o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. Natomiast w mniejszych cały czas obowiązują limity: jedna osoba na 15 m kw. - w sklepach o powierzchni do 100 m kw. oraz jedna osoba na 20 m kw. - w sklepach o powierzchni powyżej 100 m kw.

Nieczynne pozostaną również sklepy w galeriach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Z kolei restauracje mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos i z dostawą do domu.

Nie można również korzystać z oferty kulturalnej teatrów, kin, muzeów czy galerii sztuki. nauka w szkołach odbywa się w trybie zdalnym.

Natomiast w kościołach obowiązuje limit - jedna osoba na 20 m kw.

Udostępnij >
T
separator