Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Od soboty koniec lockdownu w handlu

W najbliższą sobotę rozpoczną pracę wszystkie zamknięte do tej pory sklepy. Jednak będą mogły działać wyłącznie z zachowaniem maksymalnego reżimu sanitarnego.

Od soboty, 28 listopada mają zostać otwarte sklepy, jednak będzie z nich mogła korzystać ograniczona liczba klientów – na jedną osobę musi przypadać przynajmniej 15 metrów kwadratowych.

Bez zmian pozostają tzw. godziny dla seniora – w każdy dzień powszedni od 10 do 12 zakupy mogą robić tylko osoby 60+. Cały czas w mocy pozostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz zalecenie dezynfekcji rąk lub używania rękawiczek ochronnych. Reżim sanitarny będzie kontrolowany, a sklepy nieprzestrzegające zasad – zamykane.

Na razie nie zmieniają się obostrzenia dotyczące gastronomii, branży fitness, hoteli i innych zamkniętych gałęzi gospodarki.

 Po raz pierwszy od początku pandemii rząd przedstawił także dłuższy plan działań, obliczony na ponad 3 miesiące. Został on nazwany "100 dniami solidarności". W jego ramach wyznaczono tzw. etap odpowiedzialności oraz etap stabilizacji. Pierwszy ma ruszyć 28 listopada i zakończyć się po świętach (27 grudnia 2020 roku). Etap stabilizacji ma polegać na powrocie do podziału Polski na strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (ta ostatnia jest nowością).

Jeśli sytuacja pandemiczna będzie zła, czyli liczba nowych zachorowań będzie się utrzymywać na poziomie ponad 27 tysięcy dziennie, będzie wprowadzona tzw. narodowa kwarantanna.

 Etap odpowiedzialności:

- zachowanie dystansu 1,5 m od innych osób w przestrzeni publicznej

- zakaz organizacji wesel i konsolacji

- zawieszona działalność hoteli, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

- targi i wydarzenia biznesowe wyłącznie w formie online

- zawieszona działalność placówek kulturalnych m.in. kin, teatrów, galerii

- ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50 proc liczby miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych

- ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15m2, obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust

- w zgromadzeniu lub spotkaniu może uczestniczyć max. 5 osób, imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób, limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

- nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej

- ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Udostępnij >
T
separator