Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Pomoc również dla młodych firm

Nowe rozporządzenie, z dnia 26 lutego 2021 r., daje możliwość porównania obecnych przychodów do września 2020 r., czyli do ostatniego miesiąca, gdy obowiązywały niewielkie obostrzenia epidemiczne. Dzięki temu wiele firm, które powstały dopiero w 2020 roku może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy dopłatę do wynagrodzeń pracowników.

O zmianę przepisów wnioskował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Poprzednie rozporządzenie, choć formalnie dawało możliwość skorzystania z wsparcia młodym firmom, to było w tym względzie dalece niedoskonałe.

 - Zostało one skonstruowane tak, że przedsiębiorcy musieli porównywać ze sobą miesiące w którym zakazano im działalności. Większość przedsiębiorców nie było więc w stanie wykazać 40% spadku przychodów – komentuje Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. 

Nowe rozporządzenie nie tylko pozwoli młodym firmom skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowego oraz dopłat do wynagrodzeń, ale także daje możliwość uzyskania wsparcia także za grudzień i styczeń. Pozwoli to przedsiębiorstwom, które powstały niedawno, na otrzymanie rekompensaty za ograniczenia, bądź zamknięcie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

- Cieszy nas, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wsłuchało się w głos przedsiębiorców i nasze uwagi zostały uwzględnione - podsumowuje Adam Abramowicz.

Udostępnij >
T
separator