Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Ponad 1,2 mln pasażerów wrocławskiego lotniska

W maju wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 10% pasażerów więcej niż rok temu. Duży wzrost odnotowali przewoźnicy sieciowi oraz obsługujący ruch czarterowy. W przypadku 37 na 50 połączeń tanich linii, w samolotach zajętych było ponad 90% miejsc.

W maju 2019 z wrocławskiego lotniska skorzystało blisko 318 tys. tys. pasażerów, tj. o 10,4% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych odnotowali wzrost o ponad 20%. Na pierwszych miejscach, pod względem liczby pasażerów, znajdują się Frankfurt i Monachium, oba kierunki obsługiwane przez Lufthansę. 6 maja ruszyło nowe połączenie sieciowe Wrocław-Amsterdam, obsługiwane przez globalnego potentata, holenderskie linie KLM. Samoloty na tej trasie latają codziennie.

Zainteresowanie pasażerów, już w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego kierunku, jest bardzo duże – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Wszystko wskazuje na to, że Amsterdam powtórzy sukces połączenia na główne lotnisko Paryża, uruchomione przez linie Air France przed rokiem.

Stabilnie rozwija się segment połączeń niskokosztowych. Tanie linie przewiozły w maju blisko 200 tys. pasażerów, co przełożyło się na wzrost o 5,7% w porównaniu do maja 2018. W przypadku prawie wszystkich połączeń niskokosztowych w samolotach zajętych jest średnio ponad 90% miejsc. Dotyczy to zwłaszcza tras do Hiszpanii, Włoch, na Maltę czy na Kretę, kierunków brytyjskich, wschodnich, a także połączeń do Paryża Beauvais, Eindhoven czy Reykjaviku. Systematycznie przybywa podróżnych w ruchu krajowym. Na trasie na warszawskie Lotnisko Chopina przewoźnik, PLL LOT, odnotował ponad 12% pasażerów więcej niż w maju ubiegłego roku.

Dynamicznie rozwija się także ruch czarterowy. W maju z oferty biur podróży skorzystało ponad 34% pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza Turcja, Grecja, Hiszpania i Bułgaria. Podróżni mają też do wyboru Egipt, Tunezję, Włochy czy Albanię. Tegoroczną nowością w ofercie biur podróży jest Algarve, najbardziej na południe położony region Portugalii. Loty czarterowe w tym kierunku zostaną uruchomione w czerwcu. Drugą portugalską propozycją w ofercie biur podróży jest Madera.

W tegorocznym sezonie letnim podróżni wrocławskiego portu mają do dyspozycji w sumie 83 połączenia: 50 niskokosztowych, w tym 18 kierunków południowych, 9 sieciowych oraz 24 połączenia czarterowe.

Od początku tego roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył już ponad 1,2 pasażerów, czyli o 11,5% więcej niż przed rokiem.

 

Udostępnij >
T