Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Ponad 160 mln zł postojowego dla dolnośląskich firm

Do 1 czerwca dolnośląskie oddziały ZUS wypłaciły im już ponad 160 mln zł świadczeń postojowych. W tym samym czasie aż 92 proc. wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie z opłacania składek zostało rozpatrzonych pozytywnie

Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, których dotknęły finansowe skutki pandemii, mogą liczyć na wsparcie finansowe. W całym kraju przedsiębiorcy wysłali do ZUS łącznie ok 4 mln wniosków w ramach tarczy antykryzysowej. Postojowe popłynęło już do 97 proc. wnioskujących na kwotę 2,26 mld zł. Najwięcej w Polsce, bo aż 304,3 mln zł dostali przedsiębiorcy na Mazowszu, do dolnośląskich firm popłynęło ponad 161, 4 mln zł.

- To są tylko wypłaty za marzec i kwiecień przed nami jeszcze wypłaty za maj – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W tym samym czasie, czyli do 1 czerwca, w całej Polsce ZUS przekazał 979 tys. świadczeń postojowych na łączną kwotę 1,922 mld zł. 97 Procent wszystkich wniosków złożonych w Polsce zakończyło się przekazaniem pieniędzy. Pozostałe 3 procent wymaga jeszcze przeprowadzenia postępowań wyjaśniających lub wydano decyzje odmawiające prawa do świadczenia. Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących umowy cywilnoprawne, których dotknęły finansowe skutki pandemii koronawirusa. Jednorazowe wsparcie wynosi maksymalnie 2080 zł, ale pieniądze można otrzymać nawet 3 razy.

 

Wypłaty postojowego na Dolnym Śląsku:

Oddział ZUS w Legnicy: 27 849 895,78 zł

Oddział ZUS w Wałbrzychu: 31 519 143,56 zł

Oddział ZUS we Wrocławiu: 102 052 969,45 zł

 

W marcu wpłynęło do ZUS w całym kraju 1,6 mln wniosków o zwolnienie lub umorzenie składek. Z tego 92 proc. firm już dostało pozytywną decyzję. Pozostałe 8 proc. to: odmowa ze względu na niespełnione warunki (1,6 proc.) lub postępowanie wyjaśniające (6,5 proc.). Z kolei w kwietniu wpłynęło do ZUS w całym kraju - 1,65 mln wniosków w tej sprawie, z tego 90 proc. już dostało decyzję o zwolnieniu lub umorzeniu składek. Łączna kwota, na jaką przedsiębiorcy zostali zwolnieni (lub składki zostały umorzone) ze składek to 7,2 mld zł.

Udostępnij >
T