Współpraca trójkąta Biznes - Samorząd - Szkolnictwo była głównym tematem spotkania prezydenta Jacka Sutryka z członkami Zachodniej Izby Gospodarczej Pracodawcy - Przedsiębiorcy. Jego uczestnicy mieli wiele pytań o plany miasta dotyczące przede wszystkim wspierania wrocławskiego biznesu.
Kilkudziesięciu przedsiębiorców oraz przedstawiciele wyższych uczelni wzięli udział w spotkaniu z władzami Wrocławia zorganizowanym w siedzibie Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, które odbyło się 9 maja. Uczestnicy rozmawiali o wielu aspektach działalności wrocławskiego samorządu, jednak do najważniejszych kwestii należały sprawy dotyczące wspierania działalności miejscowych przedsiębiorstw, kształcenia nowych kadr oraz promocji miasta zarówno na arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej.
- Mam nadzieję, że Wrocław będzie nie tylko miastem akademickim, ale również miejscem, gdzie dobrze czuje się biznes – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Zależy nam na tym, aby nie tylko pozyskiwać nowych inwestorów, ale także rozwijać współpracę z firmami, które już tu działają. Mamy dużą dynamikę rozwoju zarówno miasta, jak i biznesu. Bardzo zależy nam na tym, aby to utrzymać.
Podatki niezbędne do rozwoju
Jednym z istotnych zagadnień poruszanych podczas spotkania były wpływy do kasy miejskiej z podatków PIT i CIT.
- Nasze miasto bardzo szybko się rozwija, dlatego potrzebuje pieniędzy nie tylko na swoje bieżące wydatki, ale też na kolejne inwestycje, które sprawią, że stanie się jeszcze atrakcyjniejsze i przyciągnie do miasta zarówno kolejne przedsiębiorstwa, jak i nowych mieszkańców – uważa Jacek Sutryk. - Stąd też zarówno nam, jako władzom Wrocławia, jak i wam, jako pracodawcom, powinno zależeć, aby pracownicy waszych firm właśnie tutaj płacili podatki, czyli, żeby dokładali się do naszego miasta. Niestety wciąż wielu z nich, choć pracuje i na co dzień mieszka we Wrocławiu, to z fiskusem rozlicza się w miejscu swojego zameldowania, którym często są inna miejscowość.
- Biorąc pod uwagę zmiany w prawie podatkowym, musimy dbać o to, aby podatek od osób fizycznych i prawnych był na odpowiednim poziomie – twierdzi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia. - Szczęśliwie od kilku lat oba rosną. Obecne wpływy do kasy miejskiej z tego tytułu to blisko 50% z podatku PIT i 8,1% z CIT-u.
Istotne kształcenie młodych kadr
Przedsiębiorcy obecni na spotkaniu chcieli dowiedzieć się także jaką ofertę dla inwestorów będzie miał Wrocław w najbliższym czasie i czy planowany jest udział miasta w międzynarodowych imprezach, pozwalających na jego promocję. Do istotnych kwestii należała także współpraca między uczelniami i biznesem, a także to czy miasto wesprze rozwój szkolnictwa dualnego, zawodowego i technicznego, na poziomie szkół średnich i wyższych uczelni oraz jakie działania promujące ten typ szkolenia przyszłych kadr są obecnie rozważane.
- Bardzo zależy nam na wspieraniu trójkąta Biznes – Samorząd – Szkolnictwo – mówił Jacek Sutryk. – Dla firm lokujących u nas swoją działalność niezwykle istotne jest, czy będą miały skąd „zassać” dobrze wykształconych pracowników. To przekłada się później na ich rozwój, a ten między innymi na większe podatki wpływające do miejskiej kasy. One z kolei pozwalają się miastu rozwijać.
Potrzebne wzajemne kontakty
- Spotkania w tej formule są dla nas bardzo ciekawe – twierdzi Andrzej Diakun, prezes Elektrotim S.A. - Nie tylko miałem okazję osobiście poznać wiele osób, które dotychczas były mi znane jedynie z nazwiska, ale również dowiedzieć się, jakie są ich zamierzenia dotyczące zarządzania naszym miastem.
- Ogromnie cieszę się, że nasi członkowie mieli szansę podyskutować z władzami Wrocławia o nurtujących ich sprawach – mówi Marek Pasztetnik, prezes Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy. – Mam nadzieję, że uda nam się doprowadzić do tego, aby podobne spotkania odbywały się regularnie. Widoczna jest wyraźna potrzeba takich wzajemnych, bezpośrednich kontaktów.
- To było najlepsze spotkanie, jakie mieliśmy do tej pory z władzami Wrocławia – podsumował czwartkowe wydarzenie Grzegorz Dzik, prezes Impel S.A..