Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Ruszyła duża inwestycja Toyoty w Jelczu-Laskowicach

W jelczańskiej fabryce Toyoty ruszyła właśnie produkcja silników do napędów hybrydowych. Koszt inwestycji to 770 mln zł. Dzięki nowemu przedsięwzięciu pracę znalazło tam już 450 osób, a koncern rozpoczął właśnie rekrutację kolejnych 200 pracowników.

Początek produkcji w Jelczu-Laskowicach najnowszego dwulitrowego silnika benzynowego, który trafi do Corolli i RAV4, jest częścią dużej inwestycji japońskiego koncernu w produkcję napędów hybrydowych w Polsce. Rok temu w Wałbrzychu ruszyła produkcja elektrycznych przekładni hybrydowych do silników o pojemności 1,8 litra, natomiast w roku 2020 Jelcz zacznie wytwarzać mniejsze silniki do hybryd o pojemności 1,5 litra. Z kolei przekładnie do tych jednostek będą produkowane w Wałbrzychu od roku 2021. W rezultacie Dolny Śląsk stanie się centrum wytwarzania napędów hybrydowych dla samochodów Toyoty przeznaczanych na rynek europejski.

Łączna inwestycja w hybrydowe napędy w polskich zakładach Toyoty sięgnie ok. 1,3 mld zł.  Oznacza to, że z obecnie realizowanymi projektami, poziom inwestycji w Toyota Motor Manufacturing Poland wzrośnie do blisko 5 mld zł.

Linie produkcyjne w jelczańskiej fabryce są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu pracownicy zajmują się przede wszystkim obsługą maszyn. Przy pracy na dwie zmiany wydajność nowych linii sięgnie 18 tys. silników miesięcznie. Dzięki wdrożonym najnowocześniejszym technologiom produkcja będzie też bardziej energooszczędna.

Czy wiesz, że…

Obecnie co drugi samochód Toyoty w Europie to hybryda (52 proc.). W przypadku Polski co trzecie auto (35 proc.) wyjeżdżające z salonu jest wyposażone w napęd hybrydowy.

 

 

Udostępnij >
T