Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Samorząd województwa podsumował walkę z koronawirusem

Od blisko trzech miesięcy trwa batalia z COVID-19. Przedstawiciele dolnośląskiego samorządu podsumowali podjęte w tym czasie działania

Ostatnie miesiące to czas wytężonej pracy, tworzenia nowych procedur i starań o środki finansowe, które pomagają w walce z zagrożeniem. Samorząd województwa od początku aktywnie wspiera wszystkie obszary, które w tym trudnym czasie oczekują pomocy, m.in. przeznaczając na ten cel pokaźne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wsparcie dla przedsiębiorców
Już kilkanaście tysięcy przedsiębiorców w regionie skorzystało z pomocy oferowanej przez samorząd w ramach Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego. Wsparcie obejmuje m.in. dopłaty do wynagrodzeń, pożyczki, uproszczenia procedur, a także fachowe, specjalistyczne doradztwo.

- Cieszę się, że nasza pomoc spotyka się z tak dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców – twierdzi marszałek Cezary Przybylski. - Mamy świadomość, że każdy wniosek który do nas wpływa pomoże utrzymać kolejne miejsca pracy. Nasze wsparcie i sukcesywne odmrażanie gospodarki pozwoli na utrzymanie dobrego tempa rozwoju regionu.

Dolnośląski rynek pracy w dalszym ciągu odczuwa skutki epidemii wirusa SARS CoV-2. Mniejsza ilość ofert pracy, a także duże spadki przychodów m.in. w branżach turystycznej i gastronomicznej dają się we znaki przedsiębiorcom w regionie. W walce ze skutkami kryzysu  ma pomóc przygotowany przez samorząd województwa Dolnośląski Pakiet Gospodarczy. Warty w sumie miliard złotych i sfinansowany głównie ze środków unijnych system wsparcia skierowany został do dolnośląskich przedsiębiorców i można za jego pośrednictwem sięgnąć po pomoc finansową ułatwiającą przetrwanie trudnych chwil kryzysu.

Do końca maja, w ramach dofinansowania do wynagrodzeń/części kosztów prowadzenia działalności, wpłynęło niemal 20 tys, wniosków na kwotę przeszło 251 mln złotych. Ostatecznie dofinansowanie trafiło do 11 846 wnioskodawców, a kwota wypłat przekroczyła 136 mln złotych.

W ramach przygotowanych pożyczek i poręczeń 278 firm złożyło wnioski na kwotę przekraczającą 70 mln złotych. Dodatkowo, w ramach pośredniego wsparcia finansowego - czyli uproszczonych rozliczeń dotacji, wypłaconych zostało w trybie uproszczonym 448 firmom ponad 85 mln złotych. W ramach tzw. wakacji od spłat pożyczek - czyli zawieszenia na okres 6 miesięcy konieczności spłat udzielonych już wcześniej pożyczek wpłynęło 555 wniosków na kwotę przeszło 116 mln złotych. Pozytywnie rozpatrzono 462 wniosków na kwotę  przeszło 100 mln złotych.

Dolnośląski Pakiet Gospodarczy zapewnia także wsparcie doradcze dla osób szukających pracy oraz przedsiębiorstw i ich pracowników przechodzących procesy restrukturyzacyjne. Wsparcie świadczą doradcy kariery z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Mowa tu o pomocy psychologicznej, szkoleniach, a także doradztwie.

Użytkownicy strony internetowej dolnoslaskipakiet.pl wygenerowali 40 tys. sesji, a dostępni dzięki formularzom, chat-owi oraz infolinii konsultanci obsłużyli do końca maja 1525 spraw.

Jednocześnie podlegający samorządowi województwa Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy realizuje zadania związane z wypłatą wsparcia oferowanego w ramach rządowej tarczy antykryzysowej.

 – W sumie wpłynęło niemal 5,5 tys. wniosków – podsumowuje Cezary Przybylski. - Te pozytywnie rozpatrzone dają wartość przeszło 608 mln złotych i dotyczą prawie 150 tys. pracowników w regionie. Daje nam to miejsce w pierwszej trójce wśród regionów w kraju 

Wsparcie dla szpitali
Pomoc finansowa w wysokości przeszło 42 mln złotych w pierwszej kolejności trafiła do pogotowia ratunkowego we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy oraz szpitali podległych samorządowi regionu, a także szpitala powiatowego w Bolesławcu  Dzięki temu możliwy był zakup niezbędnego sprzętu, środków ochrony osobistej, a także karetek pogotowia. W późniejszym okresie kolejne wsparcie trafiło do pozostałych szpitali podlegających powiatom oraz Domów Pomocy Społecznej w regionie (w sumie 13,9 mln złotych), a także do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Samorząd województwa od początku postawił też na przeprowadzanie możliwie jak największej liczby testów wykrywających koronawirusa. W sumie dolnośląskie próbki badane są w 8 laboratoriach w regionie, a dodatkowo wysyłane do zakładu w partnerskim Dreźnie.

- Od kilku miesięcy mierzymy się z sytuacją, z którą nie mieliśmy wcześniej do czynienia – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. - Robimy wszystko, żeby tragiczne obrazy z Włoch czy Hiszpanii nie powtórzyły się w naszym kraju. Dzisiaj, na tym etapie pandemii możemy powiedzieć, że to nam się udaje. Jeszcze w marcu nie spodziewałem się, że tak szybko będziemy mogli wrócić do aktywności sprzed pandemii. Mam nadzieję, że jesienią nie będzie drugiej fali – choć będziemy przygotowani na taką ewentualność.

Inwestycje
- To niezwykle istotne, aby samorządy nie rezygnowały z zaplanowanych wcześniej inwestycji – uważa Cezary Przybylski. - To będzie koło zamachowe dzięki któremu rozpędzimy powtórnie naszą gospodarkę. 

Mimo utrudnionych warunków kluczowe inwestycje w regionie są kontynuowane. Samorząd województwa podpisał umowę na budowę północnego odcinka, który połączy podwrocławskie Łany z Długołęką. Koszt inwestycji to 164,7 mln zł, unijne dofinansowanie przekracza 131 mln zł, a prace ruszą w najbliższych tygodniach.

Województwo przejęło ponad 22ha ziemi, na której budowany będzie Nowy Szpital Onkologiczny. Szpital pomieści maksymalnie 700 łóżek, a koszt jego budowy (wraz z wyposażeniem) szacowany jest na około 700 mln zł. Powstanie blok operacyjny na 10-12 sal, w których rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów.

 - Decyzja o przekazaniu gruntów otwiera przed nami kolejny etap, jakim jest możliwość ubiegania się o wsparcie finansowania naszej inwestycji z budżetu Państwa – wyjaśnia Marcin Krzyżanowski.. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie. 

Zgodnie z harmonogramem postępuje budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Nowy obiekt będzie wizytówką nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski i Europy. 

Udostępnij >
T