Otwarta właśnie elektrownia słoneczna w miejscowości Ligotka posiada blisko dwa tysiące paneli fotowoltaicznych. Pozwoli to ograniczyć emisję gazu cieplarnianego CO2 o ponad pół tysiąca ton na rok. Do powietrza trafi też mniej pyłów i dwutlenku siarki
Nowa inwestycja w Ligotce, w gminie Prusice, to 1784 paneli o mocy 280 W każdy. Łączna moc instalacji wynosi ok. pół tysiąca KW. Całość została zainstalowana na ponad hektarowej działce. Ta powierzchnia wystarczyłaby na wykonanie instalacji fotowoltaicznych dla około 100 domów, w których mieszka tysiąc osób.
- Moc elektrowni pozwoliłaby zaopatrzyć w energię elektryczną 33 piętrowy wieżowiec - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Koszt inwestycji to ponad 1,8 mln złotych, z czego ponad milion złotych to wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu. Fundusz udzielił 10 letniej pożyczki o stałej stopie oprocentowania 2,75 proc. w skali roku.
Energia elektryczna wytworzona dzięki promieniowaniu słonecznemu będzie wysyłana do sieci energetycznej.
- Gdyby użyć czystą energię wyprodukowaną na farmie w ciągu roku do napędu aut elektrycznych, to zasiliłaby ona 100 takich pojazdów, które rocznie przejeżdżają dystans 30 tys. km - ocenia Grzegorz Stankiewicz, prezes Perpetum Energia Sp. z o.o. z Zajączkowa. , która wygrała przetarg na sprzedaż energii elektrycznej z OZE (odnawialnych źródeł energii) ogłoszony przez Urząd Regulacji Energetyki i ma zapewniony odbiór energii przez okres 15 lat przez Tauron Sprzedaż.
Fotowoltaiczna farma jest bezobsługowa. Wymaga jedynie okresowych przeglądów. Teren elektrowni jest monitorowany panoramicznymi kamerami przez całą dobę.