Zgłoś uwagę Reklama gryfów
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wrocław ma coraz więcej biur

Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy we Wrocławiu Q1 2019” przygotowanego przez firmę doradczą Cresa, ilość powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląska wzrosła w ciągu roku o ponad 13% i aktualnie wynosi 1,07 mln mkw.

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku do użytku oddano tylko jeden projekt: City Forum: City One  o powierzchni 11.2 tys. mkw. Jednak według planu w stolicy Dolnego Śląska jeszcze w tym roku ukończonych zostanie 9 kolejnych budynków biurowych.

- Zainteresowanie najemców Wrocławiem utrzymuje się na wysokim poziomie – mówi Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska. – Również deweloperzy chętnie rozpoczynają tu nowe inwestycje biurowe, które umiejscowione są przede wszystkim w centrum miasta , a w szczególności jego południowej części. Stawki czynszowe pozostają stabilne, a niewielki wzrost dotyczy jedynie najlepiej zlokalizowanych i najbardziej prestiżowych inwestycji. Oprócz rynku tradycyjnej powierzchni biurowej, dynamicznie rozwija się także sektor biur serwisowanych, z których coraz częściej korzystają mniejsi najemcy.

Wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2019 roku wyniósł 31,9 tys. mkw., co było wynikiem wyższym o ponad 30% niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nowe umowy najmu stanowiły większość zawartych transakcji  - 65%, natomiast renegocjacje i ekspansje – odpowiednio 30% i 5%.

Największą transakcją pierwszego kwartału we Wrocławiu było wynajęcie 6,2 tys. mkw. przez firmę Schaeffler w budynku Nowy Targ. Drugą co do wielkości była nowa umowa spółki Softserve Poland na wynajem 4,4 tys. mkw. w biurowcu CU Office B, a trzecie miejsce zajmuje renegocjacja umowy we Wrocławskim Parku Biznesu II przez firmę Atos - 4.tys,mkw.

Według specjalistów do końca roku we Wrocławiu zostanie oddanych kolejne 100 tys. mkw. - głównie w zachodniej części miasta, w okolicy ulicy Strzegomskiej i Legnickiej. Obiekty te już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem najemców np. planowany do oddania w trzecim kwartale biurowiec Nowy Targ, jest już niemal cały wynajęty .

Poziom pustostanów na koniec pierwszego kwartału 2019 roku wyniósł 8,5% i był niższy o 0,6 p.p. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Czynsze dla budynków wyższej klasy we Wrocławiu wahają się między 12,5 - 14,5 EUR/mkw./mc. Natomiast za powierzchnię niższej klasy należy zapłacić między 11 - 12,5 EUR/mkw./mc.

 

Udostępnij >
T