Ponad 162 tys. klientów wrocławskiego oddziału ZUS ma swoje elektroniczne konta na platformie internetowej PUE ZUS. To największa liczba „posiadaczy” internetowych kont w Polsce.
W całym kraju indywidualne konto w ZUS do końca 2020 roku założyło już ponad 3 mln osób.
- Fakt, że ponad 300 tysięcy Dolnoślązaków woli swoje sprawy załatwiać przez Internet niż osobiście świadczy chyba o tym, że jesteśmy bardzo nowoczesnym regionem – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalna rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Pandemia sprawiła, że musieliśmy bardzo szybko rozwinąć nasz system elektronicznej komunikacji z klientami stąd możliwość umówienia wideo wizyty, która jest taką samą forma kontaktu jak osobiste spotkanie z ekspertem ZUS .
Na Dolnym Śląsku zostało założonych do końca 2020 roku 322 327 internetowych kont, w tym 162 354 to osoby podlegające pod wrocławski oddział ZUS, 81 686 klienci rozliczający się w placówkach należących do legnickiego oddziału i 78 287 tych, którzy korzystają z placówek z terenu działania wałbrzyskiego oddziału ZUS. W całej Polsce konto na PUE ZUS ma 3 151 285 osób.
- Tylko w pierwszym kwartale tego roku ponad 9 tys. Dolnoślązaków dołączyło do naszego internetowego grona. Wielu z nich zmusiła do tego konieczność, gdyż wnioski o pomoc dla firm np. zwolnienie ze składek czy postojowe są przez nas przyjmowane wyłącznie elektronicznie. Podobnie bon turystyczny, który otrzymać można tylko po założeniu konta na PUE ZUS – opowiada Kowalska-Matis.
Zdaniem rzeczniczki założenie konta jest bardzo proste można to zrobić samodzielnie najlepiej przez swój profil zaufany, gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna gdyż po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym (np. zwolnieniami lekarskimi).
Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu, jeśli ma się konto w np. banku, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich lista znajduje się na stronie profilu zaufanego), lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Oczywiście można to także zrobić bezpośrednio w banku lub podczas osobistej wizyty w ZUS.