Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wrocławska branża IT na wznoszącej

Aż 95 procent wrocławskich firm IT ma ambitne plany rozwojowe, a 84 procent chce poszerzać swoje zespoły – tak wynika z raportu przygotowanego wspólnie przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz klaster firm innowacyjnych ITCorner.

Przygotowany raport jest owocem kompleksowych badań, w których wzięło udział 120 firm z branży informatycznej. Przedstawiciele przedsiębiorstw w specjalnej ankiecie opisywali m.in. dla jakich klientów pracują, jakich pracowników poszukują oraz jakie mają plany na przyszłość.

Dodatkowo 15 szefów firm udzieliło wywiadów pogłębionych. Opowiadali w nich o najważniejszych projektach oraz współpracy z miastem czy uczelniami.

– Badanie potwierdza, że jako Wrocław staliśmy się jednym z najważniejszych ośrodków rozwoju technologii w Polsce – mówi Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. - Działające u nas przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości i kraju pochodzenia, podbijały kolejne rynki oraz zbudowały międzynarodową renomę .

Według raportu ogromy wpływ na rozwój rynku informatycznego we Wrocławiu mają globalne korporacje, a firmy z sektora MŚP stawiają na rozwój w innowacyjnych obszarach technologicznych (np. w zakresie sztucznej inteligencji).

W całej branży IT we Wrocławiu pracuje około 36 tys. osób, a ponad połowa firm zatrudnia specjalistów o kompetencjach złożonych. Oznacza to, że wiedzę z zakresu informatyki łączą oni z matematyką, ekonomią czy nawet naukami przyrodniczymi.

Według przedstawionego raportu największym wyzwaniem dla pracodawców z branży IT jest pozyskanie doświadczonych oraz wysoko wyspecjalizowanych ekspertów. Najtrudniej w mieście pozyskać architektów i seniorów, czyli specjalistów o najdłuższym stażu oraz najwyższej specjalizacji.

– W tym zakresie nie odbiegamy od innych miejsc na świecie – zaznacza Ewa Kaucz. – Warto zwrócić uwagę, że mimo wyzwań Wrocław został oceniony, jako dobre miejsce do założenia firmy informatycznej. 56 procent ankietowanych uważa, że w mieście jest duży dostęp do dobrze wykwalifikowanych pracowników, a blisko 42 procent, że tutejsze uczelnie kształcą interesujących pracowników – dodaje prezes ARAW.

Większość klientów wrocławskich firm IT stanowią ci zza granicy. 41 procent z nich pochodzi z Europy, a 25 procent z innych części świata. 34 procent klientów to firmy polskie. Dla kogo pracują przedsiębiorstwa technologiczne we Wrocławiu? Najczęściej dla sektora finansowego oraz IT – jako podwykonawcy.

– Cieszą kolejne branże wskazane w ankiecie, czyli produkcja, handel oraz transport i logistyka – mówi Grzegorz Rudno-Rudziński, członek zarządu klastra ITCorner, partner zarządzający w Unity Group, - Są to atrakcyjne sektory, przechodzące obecnie transformację cyfrową i adoptujące nowatorskie rozwiązania, takie jak AI, Big Data czy IoT. Koncentracja rozwiązań świadczonych dla tych branż we Wrocławiu jest zgodna z kierunkiem polityki innowacyjnej Unii Europejskiej, związanej z rozwojem Przemysłu 4.0. Umożliwi to firmom pozyskanie dodatkowych środków na inwestycje i budowę hubów transformacji w tym obszarze.

Raport „Wrocławski sektor IT” w wersji online dostępny jest pod adresem: https://www.wroclaw.pl/biznes/files/Raport_IT.pdf

Partnerami merytorycznymi raportu są firmy: JP Weber oraz Randstadt.

 

Udostępnij >
T