Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wrocławski fundusz Czysta3.vc numerem jeden w Polsce

Jak wynika z najnowszego raportu Polskiego Funduszu Rozwoju, zatytułowanego „Transakcje na polskim rynku VC w 2021” , wrocławski fundusz Czysta3.vc znalazł się na 1 miejscu w rankingu najbardziej aktywnych podmiotów inwestycyjnych na wczesnym etapie w Polsce.

To był rekordowy czas zarówno dla całego rynku venture capital w Polsce, jak również dla funduszu Czysta3.vc. W ubiegłym roku polskie fundusze zainwestowały w startupy łącznie ponad 3,6 mld złotych. Natomiast, fundusz Czysta3 ulokował w tym czasie swoje środki w 12 młodych firm, po raz kolejny stając się jednym z najaktywniej zasiewających funduszy na etapie seed w Europie Środkowo-Wschodniej.

­– Cieszymy się, że udało nam się dotrzeć do tak wielu ciekawych spółek. To efekt naszej ciężkiej pracy. W 2021 roku przyjrzeliśmy się około 1350 młodym firmom, co pokazuje, że jedynie około 0,9 proc. z nich ma szansę na współpracę z Czysta3.vc – komentuje Szymon Janiak, współtwórca i Partner Zarządzający wrocławskiego funduszu.

Czysta3.vc to fundusz o kapitalizacji 50 mln złotych, który lokuje średnio milion złotych w spółki znajdujące się we wczesnym etapie rozwoju (tzw. seed capital), które mieszczą się w definicji internet ventures. Oznacza to, że opierają one swój model biznesowy i rozwój, wykorzystując internet oraz software.

Filozofia funduszu

– Czysta3.vc jest funduszem, który wybiera spółki na relatywnie wczesnym etapie. Pod tym względem jesteśmy agnostyczni i inwestujemy w przedsięwzięcia internetowe, zwracając uwagę na unikalną IP - własność intelektualną (od ang. intellectual property). Nasz portfel jest spójny sektorowo, a jednocześnie zdywersyfikowany pod względem modeli biznesowych. Wybierając inwestycję, szukamy osób, które mają za sobą kilkuletnie doświadczenie biznesowe. Średni wiek foundera w portfelu Czysta3.vc wynosi około 40 lat. Są to dojrzałe osoby, które mają określoną wizję. Wiedzą, co i w jaki sposób chcą zbudować. My jesteśmy wparciem, jeśli chodzi o cały proces – dodaje Szymon Janiak.

Przedmiotem zainteresowania Czysta3.vc są projekty z obszarów Martech, Fintech, Proptech, AdTech, Cleantech, HRtech, Cloud czy e-commerce oraz marketplace’y.

Przegląd portfela spółek Czysta3.vc

Portfel inwestycyjny Czysta3.vc szybko się powiększa i obecnie liczy już 27 spółek. Wśród nich znajdują się m.in. Applover, Auroria Diamonds, Crisis Propheto, Cux, Da Vinci Studio, IdeaTrend, Trusted Software Services, Q2Q Research, Rating Captain, STAFFLY, INKSearch.co, Sunmetric, Kupuje.Live, Dockendo, metriq.cloud, Media Maker czy CloudOval.

– W 2022 roku planujemy utrzymać dynamikę rozwoju na zbliżonym poziomie, również inwestując w 12 startupów. W tym czasie będziemy również skupiać się na pozyskiwaniu kolejnych rund finansowania dla spółek z naszego portfela. Obecnie proces ten dzieje się w Sunmetric i Rating Captain. Będziemy także planować kolejne exity. Jest to dość dynamiczny proces, dlatego o każdym z nich poinformujemy na bieżąco – zapowiada Szymon Janiak.

Według rynkowych sygnałów, obecny rok może być jeszcze lepszy pod względem inwestycji w młode spółki w porównaniu z ubiegłym. Wrocławski fundusz Czysta3.vc również nie zamierza w tym czasie zwalniać tempa. 

Czysta3.vc to fundusz o kapitalizacji 50 mln złotych. Dzięki znajomości sektora technologicznego i doświadczeniu, Czysta3.vc skutecznie wspiera spółki w skalowaniu biznesu, pomagając im m.in. w ekspansji zagranicznej i usprawnieniu procesu sprzedaży. Strategia inwestycyjna zakłada rozwój portfolio funduszu o firmy posiadające unikalną wartość, a jednocześnie komplementarne w stosunku do pozostałych, preferując podmioty o sprawdzonym modelu biznesowym. W pierwszej rundzie fundusz inwestuje 1 mln złotych. Więcej informacji na stronie: czysta3.vc

Udostępnij >
T
separator