Do 27 stycznia przedsiębiorstwa z różnych branż mogą zgłaszać projekty, które w ramach zajęć zrealizują studenci z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Wszystko to w trakcie kolejnej edycji Konferencji Projektów Zespołowych
W czasie studiów inżynierskich na Wydziale Elektroniki największym zadaniem do wykonania na zaliczenie jest projekt zespołowy. Studenci mają zrealizować rozbudowane, złożone zagadnienie będące rozwiązaniem konkretnego problemu i – co ważne – robią to zespołowo, by nauczyć się skutecznej pracy w grupie i wykorzystywania narzędzi, które to ułatwiają. Dotychczas powstały m.in. zaawansowane roboty, platformy i aplikacje mobilne oraz urządzenia ułatwiające życie.
– Mogliby tworzyć projekty „do szuflady”, ale szkoda byłoby zmarnować taką okazję, by popracowali nad czymś, co rzeczywiście może zostać wdrożone – mówi dr inż. Maciej Nikodem z Katedry Informatyki Technicznej na Wydziale Elektroniki. - Dlatego od kilku lat zapraszamy do współpracy firmy i instytucje, które prosimy o zgłoszenie tematów projektów do zrealizowania. Studenci łączą się w niewielkie grupy i wybierają zagadnienie, nad jakim pracują od lutego do czerwca, koniecznie we współpracy z przedsiębiorstwem czy instytucją.
Zadaniem firm biorących udział w przedsięwzięciu jest przede wszystkim zdefiniowanie tematów, udzielanie konsultacji, nadzór merytoryczny oraz udostępnienie sprzętu i oprogramowania niezbędnego do realizacji zadań.
W poprzednich latach studenci stworzyli m.in. tanią stację nadawczą cyfrowego sygnału radiofonicznego, z której mogą korzystać np. niewielcy lokalni nadawcy radiowi, centra zarządzania kryzysowego czy firmy zajmujące się systemami transportowymi. Na projekcie uczelnianym się nie skończyło – studenci rozwinęli go i stworzyli firmę DABcast, która zajmuje się tą technologią, oferując platformę do uruchomienia radia cyfrowego.
Powstały także: system transmisji dla balonu stratosferycznego, mobilna stacja jakości powietrza i mobilna aplikacja ułatwiająca przeprowadzanie inspekcji budynków za pomocą drona.
W sumie w poprzednich edycjach na współpracę ze studentami zdecydowało się 35 firm – od dużych korporacji, po lokalne przedsiębiorstwa oraz kilka fundacji i instytucji – Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Fundacja h/2, Centrum Sztuki WRO i Fundacja Copernicus. Przyszli inżynierowie przygotowali ponad 320 projektów, a 89 z nich – uznanych za najlepsze – zaprezentowano w finale wydarzenia.
Najlepsze realizacje zostaną zaprezentowane 22 czerwca 2019 r.. Więcej informacji oraz kontakt do organizatorów można znaleźć na stronie: https://kpz.pwr.edu.pl/