Po prawie trzech latach ZUS we Wrocławiu wrócił do swojej stałej siedziby przy ulicy Reymonta. Mieszkańcy Wrocławia są przyjmowani w nowoczesnym i w pełni przystosowanym do obsługi osób z niepełnosprawnościami miejscu. Pierwsi klienci zostali przyjęci już 7 marca.
W placówce gruntownie przebudowana i zmodernizowana została sala obsługi klientów, prowadzący do niej łącznik praz stare piwnice.
- Dzięki rozbudowie budynek powiększył się o ponad 800 m kw. Nowoczesna, klimatyzowana i wygodna sala obsługi klientów została zlokalizowana w dobudowanej części – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Staraliśmy się, aby cały inspektorat był w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – dodaje.
Rzeczniczka zapewnia, że w nowej, zbudowanej według najwyższych standardów sali, klienci będą swoje sprawy mogli załatwiać nie tylko w dobrych warunkach, ale też przy zachowaniu pełnej poufności danych. Sala spełnia wszystkie nowoczesne standardy obsługi klientów. Są w niej wygodne miejsca dla czekających w kolejce oraz przestronna toaleta.
- Planujemy także zorganizowanie miejsca do przewijania najmłodszych gości i kącika zabaw dla nieco starszych, towarzyszących rodzicom maluchów - opowiada.
Wejście do sali, przed którą są trzy miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami – zbudowane zostało bez barier architektonicznych. Drzwi wejściowe otwierają się automatycznie, dzięki czemu osoby na wózkach nie mają najmniejszego problemu z wejściem do środka. Cały obiekt jest monitorowany a przeszklenia oklejone po to żeby osoby niedowidzące mogły bezpiecznie poruszać na terenie inspektoratu.
Stary budynek został gruntownie zmodernizowany. Wykonano w nim termomodernizację, wymieniono okna i oświetlenie. Piwnice pod budynkiem zostały odwodnione, zainstalowano wentylację składnicy akt. Ze względu na stopień zużycia została także wymieniona część instalacji.
- Dla osób niedosłyszących zamontowaliśmy pętlę indukcyjna, czyli system wspomagania słuchu, który umożliwia odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy. A dla osób niedowidzących czytane za pomocą zmysłu dotyku tyflomapy oraz oznakowanie w języku Braille’a – opowiada Kowalska-Matis.
Rzeczniczka wyjaśnia, że zmodernizowany budynek jest energooszczędny. Został ocieplony, wymieniono w nim okna oraz zamontowano energooszczędne oświetlenie typu LED.
Całkowity koszt modernizacji i rozbudowy inspektoratu ZUS przy ulicy Reymonta we Wrocławiu wyniósł 14,9 mln zł. Prace trwały od lutego 2020.