Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
100 mld zł na wsparcie polskich firm

Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Firm i Przedsiębiorstw ma objąć nawet 670 tys. małych, średnich i dużych firm. Mogą one liczyć na finansowanie płynnościowe, pożyczki preferencyjne lub specjalne instrumenty kapitałowe

Polski Fundusz Rozwoju deklaruje pomoc dla przedsiębiorców w wysokości nawet 100 mld złotych, z czego 60 mld złotych to mogą być środki bezzwrotne.

Premier, Mateusz Morawiecki, zapowiedział, że nowy program ma uratować od dwóch do nawet pięciu mln miejsc pracy i przez to zmniejszyć wzrost bezrobocia. Ma objąć nawet 670 tys. przedsiębiorstw. Jego celem jest utrzymanie stabilności finansowej firm, by te nie decydowały się na cięcia kadrowe.

Na wsparcie dla mikrofirm PFR chce przeznaczyć 25 mld zł, z czego 16 mld to pomoc bezzwrotna. W tym przypadku wsparciem mają być objęte firmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników. Środki mają być przekazane za pomocą subwencji, które wypłacą banki. Będzie ona przyznana na 3 lata, w wysokości maksymalnie 324 tys. złotych - średnio ok. 70-90 tys. zł. Z tej kwoty do 75 proc. to będą fundusze bezzwrotne. Warunkiem umorzenia będzie nieprzerwane prowadzenie działalności (do 25 proc. umorzenia całości subwencji) i utrzymanie zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od momentu otrzymania wsparcia (do 50 proc. umorzenia).

Na najwięcej środków mogą liczyć małe i średnie firmy,  zatrudniające od 10 do 249 pracowników. Dla nich przeznaczono 50 mld złotych. One również otrzymają proste subwencje wypłacane za pośrednictwem banków.  Tu jednak maksymalne wsparcie będzie większe, bo nawet do 3,5 mln złotych - średnio 1,9 mln złotych.  Otrzymają je na trzy lata. Małe i średnie firmy również mogą liczyć na to, że ich dofinansowanie będzie umorzone w 75 proc. W tym przypadku warunkiem jest nie tylko utrzymanie miejsc pracy i działalności, ale również zanotowanie straty od sprzedaży. Każdy z tych punktów gwarantuje po 25 proc. wysokości umorzenia .

Z kolei dla dużych przedsiębiorstw, zatrudniających co najmniej 250 osób, przeznaczono 25 mld zł, z czego 12 mld zł to środki bezzwrotne.

Pieniądze od PFR popłyną po indywidualnej analizie finansowej. Firmy mogą liczyć na finansowanie płynnościowe, pożyczki preferencyjne lub specjalne instrumenty kapitałowe.

Wszyscy beneficjenci "Tarczy Finansowej PFR" będą zobowiązani utrzymać miejsca pracy, a wszystkie otrzymane środki przeznaczyć wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności na wynagrodzenia. Obiecane pieniądze powinny trafić do przedsiębiorstw jeszcze w kwietniu.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij >
T
separator