Rekordowa liczba 28,5 tys. uczestników z całego kraju weźmie udział w corocznej charytatywnej sztafecie, Poland Business Run. Do wrocławskiej edycji zgłosiło się 339 drużyn. 5 września biegacze pokonają po 4 kilometry, aby nieść pomoc osobom z dysfunkcjami narządów ruchu.
5 września odbędzie się jubileuszowy bieg Poland Business Run. Wrocławska reprezentacja liczyć będzie niemal 1,7 tys. uczestników. Połączeni w 5-osobowe drużyny, pracownicy firm i korporacji, indywidualnie przebiegną cztery kilometry, przyczyniając się do sfinansowania protez oraz rehabilitacji dla podopiecznych Fundacji. Jednym z dolnośląskich beneficjentów jest Marek Dalinkiewicz, którego największym marzeniem jest udział w zawodach paraolimpijskich.
– Podczas tegorocznej sztafety Poland Business Run, osiągnęliśmy rekordowy wynik liczby uczestników, który przerósł nasze oczekiwania – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, organizator biegu. – 28 500 przedstawicieli firm i korporacji pobiegnie, aby pomóc osobom z dysfunkcjami narządów ruchu. Dzięki każdej zapisanej osobie, wsparcie 100 beneficjentów na 10. urodziny staje się możliwe – dodała.
Wsparcie dla Dolnoślązaka
Podczas dziesięciu lat działalności charytatywnej Fundacja Poland Business Run pomogła 599 beneficjentom. Dzięki zebranym środkom z opłat startowych możliwy jest zakup protezy, sprzętu medycznego oraz pokrycie kosztów rehabilitacji. Jednym z potrzebujących wsparcia dolnoślązaków jest Marek Dalinkiewicz, entuzjasta sportu i odkrywania nowych miejsc. W 2019 roku, w wyniku porażenia prądem, konieczna okazała się amputacja prawej kończyny na wysokości podudzia i przedstopia lewego.
– Zawsze byłem fanem sportu, moja niepełnosprawność tego nie przekreśliła. Przed wypadkiem marzyłem o przebiegnięciu maratonu, jednak po amputacji odkryłem nowe pasje. Bardzo lubię jeździć na rowerze. Od niedawna rozpocząłem grać w Amp futbol, czyli piłkę nożną skierowaną do osób z niepełnosprawnościami – mówi Marek Dalinkiewicz, tegoroczny beneficjent Poland Business Run.
Marzeniem pana Marka jest udział w paraolimpiadzie. Pomimo wypadku, realizuje swoje zainteresowania, które zbliżają go do osiągnięcia postawionego celu. W przyszłości, chciałby również założyć firmę, która wyrównywałaby szanse osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
– Mam nadzieję, że dzięki dofinansowaniu Fundacji Poland Business Run na sprzęt ortopedyczny i turnus rehabilitacyjny będę mógł realizować swoje marzenia. Wierzę, że otrzymane wsparcie poprawi mój stan zdrowia i pomoże w lepszym radzeniu sobie z bólami fantomowymi – dodaje pan Maek.
Pomaganie bez granic
Stworzona w ubiegłym roku wirtualna formuła wydarzenia zostanie utrzymana również w tej edycji. Biegacze indywidualnie pokonają czterokilometrowe trasy, a osiągnięty czas i przemierzoną odległość będą musieli zarejestrować przesłać przez aplikację mobilną lub stronę internetową. Imprezy w największych polskich miastach zostaną zastąpione przez streaming live, podczas którego organizatorzy na bieżąco będą relacjonować osiągnięte przez uczestników wyniki.
Biegacze samodzielnie wybiorą trasy, którą pokonają. Wśród popularnych miejsc we Wrocławiu zawodnicy mogą wybrać między innymi Park Grabiszyński, Las Osobowicki czy Tumską trasę biegową wzdłuż nadodrzańskich bulwarów.
Dzięki nowej formule wydarzenia, nieść pomoc przez bieganie mogą także uczestnicy spoza Polski. W tegorocznej sztafecie udział wezmą osoby z krajów europejskich, ale i różnych zakątków świata jak USA, Kanada, Japonia, Indie czy Malezja.
Nie biegam, ale pomagam
W ramach sztafety uruchomiono wydarzenie towarzyszące Pomagam Bardziej, które umożliwi kibicom aktywny udział w akcji charytatywnej. Polega na prowadzeniu przez drużyny biegowe zbiórek pieniędzy poprzez stronę organizatora. Te, którym uda zebrać się największą kwotę na koniec danego miesiąca (30 czerwca, 31 lipca, 5 września), otrzymają Żółte Koszulki Lidera. W ubiegłym roku w ramach działania zebrano ponad 100 tys. złotych.