Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
20% Dolnoślązaków wykorzystało bon na wakacje

Z 300 tys. mieszkańców Dolnego Śląska uprawnionych do pobrania bonu turystycznego, wykorzystało go już ponad 60 tys.

Z najnowszych danych wynika, że ZUS wydał ponad 805 tys. bonów o łącznej wartości ponad 690 mln zł. Beneficjenci wykonali ok. 204 tys. płatności bonami na łączną kwotę ok. 142 mln zł. Do tej pory zgłosiło się ponad 16,4 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

- Widzimy ogromne zainteresowanie bonem – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.- Rodzice z dziećmi wykorzystują końcówkę wakacji żeby po aktywacji bonu wyjechać jeszcze w tym sezonie. Nie trzeba się śpieszyć, bo na realizację bonu jest bardzo dużo czasu .

Uprawnionych do otrzymania bonu jest w Polsce ponad 4 mln dzieci.

W środę, 26 sierpnia, ZUS zrealizował trzecią transzę płatności. Tego dnia na konta przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 52 mln zł. W drugiej transzy wypłaconej 19 sierpnia było to ponad 44 mln zł, a w pierwszej - prawie 23 mln zł. Daje to łączną kwotę ponad 119 mln zł.

- Po raz kolejny apeluję do przedsiębiorców o uważność przy podawaniu numeru konta, na które mamy przelać środki za wykorzystane bony gdyż wcale nie rzadko zdarza się, ze numer jest błędny lub konto zamknięte – dodaje Kowalska-Matis.

Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Żeby przystąpić do programu, na PUE ZUS, trzeba wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń. Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta.

 

Udostępnij >
T
separator