Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Archicom z zyskiem 73 mln zł netto

Grupa Archicom osiągnęła 272 mln przychodów i ponad 73 mln zysku netto w pierwszym półroczu 2020 r.

Zysk operacyjny EBIT Grupy Archicom  wzrósł o 34% w porównaniu z pierwszym półroczem 2019. Przychody Grupy wyniosły 272 mln, a marża brutto ze sprzedaży 28,5%. W tym czasie przekazano 690 lokali i sprzedano 513 kolejnych.  

– Pierwsze półrocze zamykamy z bardzo dobrym wynikiem finansowym – mówi Tomasz Ślęzak, członek zarządu Archicom. - Pomimo niższej liczby przekazań wypracowany wynik EBIT już na półmetku roku zbliżył się do tego osiągniętego w całym 2019 roku. Dobre wyniki finansowe to przede wszystkim efekt w działalności w segmencie biurowym - sprzedaży biurowca City One oraz uzyskania pozwolenia na użytkowanie City2, co wpłynęło na przeszacowanie wartości tej nieruchomości. Równie obiecujące są bieżące dane sprzedażowe: w lipcu i sierpniu nabywców znalazło już dobrze ponad 200 mieszkań Archicomu, czyli tyle, co w całym drugim kwartale. Sytuacja na rynku mieszkaniowym po lockdownie ustabilizowała się. Przekonaliśmy się, że w czasie zawirowań gospodarczych nasza mocna oferta nie straciła nic na atrakcyjności, a klienci chętniej inwestują w lokale od doświadczonego i stabilnego dewelopera. Dysponujemy dużym bankiem interesujących gruntów na ok. 6,8 tys. lokali, a na początek jesieni planujemy uzupełnienie oferty o nową lokalizację i kolejne etapy naszych sztandarowych inwestycji.

Grupa Archicom wypracowała w pierwszym półroczu tego roku 272,4 mln zł przychodów, czyli o 7,8% mniej od osiągniętych w analogicznym okresie 2019 r - 295,5 mln zł.  W pierwszym półroczu deweloper przekazał 690 mieszkań wobec 887 lokali przekazanych rok wcześniej. Marża brutto ze sprzedaży zmalała o 0,8 % pkt% r/r do 28,5%. Skonsolidowany zysk netto Grupy Archicom wyniósł 73,0 mln zł wobec 61,2 mln zł z pierwszego półrocza 2019 r.

- Z dużą dozą pewności patrzymy na ogłoszoną prognozę wyniku na ten rok: 170-190 mln zł EBIT – twierdzi Artur Więznowski, członek zarządu ds. finansowych. - Nie zmienia to jednak naszego podejścia do finansowania grupy: utrzymywanie niskiego wskaźnika zadłużenia oraz dywersyfikacja źródeł finansowania działalności deweloperskiej. Stabilna sytuacja spółki jest dla nas cały czas priorytetem, a nadwyżka gotówkowa pozwala na zachowanie elastyczności decyzyjnej w zakresie przyszłych projektów. Stanowi ona jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa zarówno dla biznesu, jak i klientów podejmujących dziś decyzję o zakupie mieszkania.

Oferta Archicomu wynosiła na koniec II kwartału blisko 1,8 tys. lokali. W najbliższym czasie Grupa planuje wzbogacić portfolio o nowe projekty – 3 będące kolejnymi etapami rozpoznawalnych już na rynku inwestycji oraz jeden nowy na Księżu Wielkim.

W maju Archicom sfinalizował umowę sprzedaży pierwszego z dwóch budynków kompleksu City Forum - biurowca City One za kwotę 33,8 mln euro. Na finiszu realizacji jest drugi z budynków kompleksu - City 2, który w marcu bieżącego roku otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

 

 

Udostępnij >
T
separator