Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Będą nowe pociągi na dolnośląskich trasach

Koleje Dolnośląskie kupią pięć nowych 5-członowych pociągów elektrycznych. Tak zwane ELFy 2 pojawią się na dolnośląskich torach za dwa lata. Wartość kontraktu to 145 milionów złotych

W urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na dostawę pięciu nowych 5-członowych pociągów elektrycznych dla Kolei Dolnośląskich. Kontrakt zrealizuje PESA Bydgoszcz. Zakup nowych pociągów to, obok systematycznego przejmowania linii kolejowych przez dolnośląski samorząd, kolejny krok na drodze do zwiększenia dostępu do nowoczesnego i ekologicznego transportu publicznego.

Eliminacja wykluczenia transportowego to strategiczne zadanie, jakie postawiły przed sobą władze Dolnego Śląska. Jego realizacja polega m.in. na działaniach zmierzających do odtworzenia dawnej siatki funkcjonalnych linii kolejowych poprzez przejmowanie i remontowanie zamkniętych szlaków oraz na systematycznym rozwoju samorządowego przewoźnika – Kolei Dolnośląskich.

– Mocno stawiamy na kolej, bo to transport szybki, bezpieczny, ale również ekologiczny – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województw Dolnośląskiego. - Przejmowanie kolejnych tras kolejowych i zakup nowych pociągów to ważne elementy naszej strategii rozwoju kolejowego transportu pasażerskiego. Chcemy zapewnić do niego dostęp wszędzie tam, gdzie to jest możliwe i temu będą służyć nowe pociągi naszego przewoźnika. Bez efektywnego transportu nie ma mowy o dynamicznym rozwoju regionu, dlatego traktujemy nasze działania jako inwestycję w przyszłość.

Wartość zamówionych w PESA Bydgoszcz pociągów to 145 milionów złotych. Przewoźnik sfinansuje je częściowo wkładem własnym, pozyskanym z kredytu inwestycyjnego, a część środkami unijnymi w ramach umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zakup pięciu Elfów 2 finalizuje pierwszy etap projektu POIiŚ „Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska – zakup taboru kolejowego do obsługi ruchu pasażerskiego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym”.

Nowe pociągi pojawią się na dolnośląskich torach za 22 miesiące. Przez okres trwałości projektu dedykowane będą do obsługi Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego i realizować połączenia na dwóch liniach: Oleśnica – Wrocław Główny – Siechnice – Jelcz-Laskowice oraz Wrocław Główny – Wrocław Wojnów – Jelcz-Laskowice.

Co ważne, nowe pociągi uwolnią pojazdy, które do tej pory realizowały połączenia na tych liniach i pozwolą Kolejom Dolnośląskim skierować je na linie przejmowane aktualnie od PKP PLK.

– Cieszymy się, że do naszego parku trafią kolejne nowoczesne pociągi – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. - PESA i jej produkty ma swoje miejsce w krótkiej historii spółki i jestem przekonany, że Elf 2 zapisze w niej kolejny, znakomity rozdział. Szczególnie, że te kilkanaście miesięcy poprzedzających dzisiejszą umową było bardzo intensywnych dla całych Kolei Dolnośląskich. Jako przewoźnik regionalny traktujemy każdy swój ruch inwestycyjny jako inwestycję na rzecz województwa i jego mieszkańców. W spółce przygotowujemy już plany operacyjne obsługi linii przejmowanych przez UMWD. Szukamy również źródeł finansowania na 20 kolejnych Elfów 2, które zamierzamy zamówić.

Udostępnij >
T
separator