Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Blisko 80,5 mln zł wsparcia dla dolnośląskich firm

Ponad 2 tys. przedsiębiorstw z regionu otrzyma dofinansowanie w ramach unijnego wsparcia przewidzianego dla firm, których funkcjonowaniu przeszkodziła pandemia koronawirusa. To głównie podmioty związane z branżą turystyczną

Samorząd województwa i Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca podsumowali właśnie dotychczasowe nabory wniosków dla przedsiębiorców. Aby otrzymać wsparcie, należało złożyć wnioski do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, która odpowiada za dystrybucję unijnego wsparcia dla przedsiębiorstw w regionie. W sumie ocenie formalno-merytorycznej podlegało 2870 wniosków. Aż 2068 z nich uzyskało wynik pozytywny, a łączna kwota dofinansowania przekroczy 80,5 mln złotych.

- Turystyka to jeden z sektorów gospodarki, który najdotkliwiej odczuł kryzys spowodowany pandemią koronawirusa – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. - To jednocześnie branża o ogromnym znaczeniu dla Dolnego Śląska. Uruchomione przez samorząd województwa wsparcie pomoże wielu firmom w utrzymaniu płynności finansowej, a dzięki dotacjom przedsiębiorstwa będą nadal wpływać na rozwój regionu.

Podczas pierwszego naboru ocenę formalno-merytoryczną pozytywnie przeszło 1 318 firm, które zostały rekomendowane do dofinansowania na kwotę ponad 53 mln złotych. Drugi nabór został ogłoszony z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie na wsparcie przez dolnośląskich przedsiębiorców. W drugim naborze pozytywnie oceniono 750 wniosków firm m.in. z branż turystycznej i okołoturystycznej.

Na wsparcie branży turystycznej samorząd województwa przeznaczył w sumie ponad 90 mln zł, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

- W okresie ścisłej kwarantanny przychody w branży turystycznej zmalały o 80-90 procent – twierdzi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa dolnośląskiego. - W zależności od ilości zatrudnianych osób, przedsiębiorcy mogli liczyć na wsparcie w wysokości od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy złotych. Zdajemy sobie sprawę, że te pieniądze nie rozwiążą wszystkich problemów, ale dla wielu podmiotów, ta pomoc stała się niezbędna, aby móc przetrwać na rynku. 

- Cieszy szybka reakcja samorządu na to co się dzieje w turystyce – mówi Marek Dymkowski, Prezes Spółki ELTUS (Hotel Niemcza SPA). - Te pieniądze pomogą nam przetrwać, bo ten rok dla branży jest nieciekawy. Dzięki wsparciu nasze firmy i nasi pracownicy przetrwają do kolejnego, mam nadzieje dobrego, sezonu. 

 

Udostępnij >
T
separator