Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Cyfryzacja zmienia oblicze firm na Dolnym Śląsku

Nie wszystkie firmy na Dolnym Śląsku znalazły się w trudnej sytuacji w czasie pandemii. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw z całego kraju wykorzystało szansę i wprowadziło zmiany w swoich firmach. Jednym z liderów cyfryzacji jest dolnośląski biznes.

Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Polsce. To region, który słynie z bogactwa naturalnego, dogodnego położenia oraz stref przemysłowych, które razem tworzą wyjątkowe warunki do prowadzenia firm dla takich branż jak motoryzacja, elektrotechnika, farmacja, produkcja wyrobów z metali czy tworzyw sztucznych. Jest także liderem wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu. W okresie dwóch pierwszych kwartałów 2021 roku zanotowało wzrost rok do roku o 11,8% - podała Krajowa Izba Gospodarcza. W pierwszych czterech miesiącach 2021 roku wartość produkcji sprzedana przemysłu na Dolnym Śląsku okazała się najwyższa w kraju i wyniosła 32,8%.

Cyfrowe wsparcie biznesu

Firmy z województwa dolnośląskiego jeszcze przed pandemią rozwijały się w zawrotnym tempie. Według GUS w 2018 roku zaledwie 1 na 5 firm korzystała z elektronicznych systemów do zarządzania dokumentami. Rok później wzrost był wyraźny. W 2019 roku aż 35,7% firm z regionu deklarowało korzystanie z takich systemów. W tym samym roku blisko co trzecia firma z Dolnego Śląska wskazywała, że korzysta z systemów ERP do zarządzania całym przedsiębiorstwem, Ostatnie kilkanaście miesięcy jeszcze przyspieszyło zmiany technologiczne. 

- Cyfryzacja obejmuje coraz więcej obszarów, w tym dostęp do maszyn i urządzeń w firmach i instytucjach. Z tego powodu przedsiębiorstwa uzbrajają się w systemy do zarządzania elektronicznym obiegiem dokumentów, serwery w chmurze i systemy do analizy danych, dostarczające komplet informacji o firmie. W takim rejonie jak ziemia dolnośląska jest to szczególnie ważne. Mamy wiele firm, które jako centra wsparcia obsługują przedsiębiorstwa z Niemiec, Francji czy innych państw Europy Zachodniej – mówi Dariusz Lenarczyk, prezes IT Excellence, partnera biznesowego Symfonii w regionie dolnośląskim. – Rozwiązaniem dla nich są narzędzia ułatwiające obieg dokumentów, zdalny dostęp do akceptacji dokumentów czy też wyników firmowych. Co więcej, nasze instytucje publiczne także nie zostają w tyle za firmami prywatnymi. Na przykład Kąty Wrocławskie wdrażają zaawansowane e-usługi publiczne w administracji powiatowej i gminnej.

Wsparcie w rozwoju firm

O ile w czasie pandemii wiele przedsiębiorstw przeszło przyspieszoną transformację cyfrową, to równocześnie spora grupa wstrzymała się z decyzją o informatyzacji. Trudności w ocenie stabilności obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej skutecznie powstrzymały wiele firm przed inwestycjami.

- Aby utrzymać się na rynku, skutecznie konkurować czy szerzej współpracować z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej, niezbędny jest cyfrowy rozwój. Dlatego dla tych firm, które przez ostatnie miesiące wahały się, czy cyfryzować swój biznes, uruchomiliśmy Pakiet Wsparcia dla Firm. To 2 miliony złotych, dzięki którym małe i średnie przedsiębiorstwa mogą bezpiecznie zainwestować w informatyzacją i wykorzystać szanse, jakie daje aktualny wzrost gospodarczy – mówi Piotr Ciski, prezes zarządu Symfonii, dostawcy rozwiązań informatycznych dla sektora MŚP.

Pakiet Wsparcia dla Firm od Symfonii to kilka rodzajów wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w cyfryzacji ich działalności biznesowej. Podstawową jest Bon Cyfryzacyjny, czyli preferencyjne warunki zakupu oprogramowania biznesowego w formie subskrypcji. Jego uzupełnieniem jest Bon Instalacyjny, który przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z prawidłową instalacją oprogramowania. Dodatkowo beneficjenci programu mogą uzyskać wsparcie w pozyskaniu dodatkowego zewnętrznego finansowania, m.in. w formie leasingu.

Aby z dofinansowania i wsparcia instalacyjnego programów mogli skorzystać przedsiębiorcy we wszystkich województwach, program jest wspierany przez sieć blisko 200 partnerów technologicznych i biznesowych firmy Symfonia w całej Polsce. 

Więcej informacji na temat programu wsparcia cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorstw z województwa dolnośląskiego można uzyskać poprzez stronę: www.optymizacja.pl. 

Udostępnij >
T
separator