Znaleźliśmy się w sytuacji bez precedensu. Nagle i niespodziewanie, praktycznie z dnia na dzień zmienił się nasz świat, nie byliśmy kompletnie na to przygotowani. Życie wielu z nas, prywatne i zawodowe, stanęło na głowie. Dom stał się biurem, a nasz świat w większości skurczył się do rozmiarów naszych domów czy mieszkań. Kilka tygodni izolacji i odcięcia, spowodowało, że zatęskniliśmy za kontaktem z innymi ludźmi i chociaż mamy możliwość widzenia się oraz słyszenia dzięki komunikatorom, to o uścisku dłoni i innych gestach życzliwości musieliśmy na chwilę zapomnieć. Coraz częściej także zdajemy sobie sprawę, że nasze życie po ustąpieniu pandemii może nie być już takie samo.
Sytuacja ta wiązała się i nadal wiąże z koniecznością trudnej adaptacji do nowych warunków, niepewnością o przyszłość, nieprzewidywalnością, co może znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk i obniżać nasz poziom dobrostanu. Dlatego szczególnie teraz powinniśmy zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne – zadbać o swój wellbeing.
Ale jak to zrobić, gdy wokół tyle niepewności i niewiadomych?
Warto przyjrzeć się temu, co jest realnie, z tym co mamy, tu i teraz i zacząć działać sukcesywnie krok po kroku.
Warto na początek zadbać o siebie, zaproponowane zalecenia są bardzo uniwersalne i każdy może z nich skorzystać.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy poproś o nią zarówno w kwestii emocjonalnej (pomoc specjalisty), jak również w kwestii realizacji jakichś zadań np. zakupów, to da Ci poczucie, że nie jesteś sama/sam, że są osoby, które potrafią Ci pomóc w tym czasie.
Aby dać ludziom wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego Wellbeing Institute wraz dr n. med. Elżbietą Trypką specjalistą z zakresu psychiatrii przygotował pakiet edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, który zawiera dwa nagrania:
Pakiet jest dostępny do pobrania bezpłatnie na stronie: http://wellbeingexpert.pl/index.php/product/zdrowie-psychiczne-pakiet-edukacyjny/
Sytuacja związana z COVID 19 dotknęła nas prywatnie jako ludzi, lecz dotknęła także organizacje jako pracodawców, gdzie ludzie pracują. Wymusiła zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu, z biur przenieśliśmy się na home office na niespotykaną dotąd skalę. Część organizacji miała wprowadzone programy wellbeingowe, bądź różnego rodzaju benefity, mające wspierać dobrostan pracowników np. w postaci kart sportowych, lunchowych, masaży biurowych itp. z których pracownicy podczas pandemii nie mogli skorzystać. Konieczność izolacji wymusiła na organizacjach potrzebę szybkich działań wspierających pracowników, możliwych do realizacji w tym czasie i zgodnych z obowiązującymi zaleceniami.
I tu pojawiły się kolejne wyzwania, bo w kwestii zadbania o wellbeing pracowników, praktycznie nie da się wprowadzić uniwersalnych zasad, które są dobre dla każdej organizacji. Planując działania wpierające wellbeing musimy wziąć pod uwagę specyfikę pracy, branżę oraz faktyczne potrzeby ludzi w niej pracujących, którzy mierzą się ze swoimi wyzwaniami w tym czasie.
W Wellbeing Institute monitorowaliśmy na bieżąco wyzwania, z jakimi mierzą się organizacje oraz w jaki sposób starają się tworzyć działania pro-wellbeingowe dla pracowników biorąc pod uwagę jakimi zasobami i możliwościami (w tym finansowymi) dysponują.
Wśród wyzwań najczęściej pojawiały się:
Więcej o tym, z jakimi wyzwaniami zmagały się i jak sobie poradziły organizacje mówiliśmy podczas konferencji The Best of Wellbeing, która odbyła się 26.05.2020, wśród zaproszonych gości wystąpią przedstawiciele Nokia, Fujitsu, Schaeffler, CulinaryOn oraz Nadobrzański Bank Spółdzielczy.
Zakończyliśmy także prace nad ebookiem z najlepszymi praktykami wellbeingowymi w czasie pandemii, gdzie przedstawiamy case study kilku wybranych organizacji.
Ebook jest dostępny do pobrania pod linkiem: https://wellbeinginstitute.com.pl/ebook-the-best-of-wellbeing-2020/
Mamy ogromną nadzieję, że raport ten będzie inspiracją dla innych organizacji, ale przede wszystkim przekona i udowodni, że temat wellbeigu nie jest tematem tylko na dobre czasy, ale przede wszystkim efektywnym działaniem w momencie, kiedy tracimy poczucie bezpieczeństwa i stoimy w obliczu nowej sytuacji.
Agnieszka Czerkawska, CEO Wellbeing Institute, wellbeing ekspert, coach, praktyk psychologii pozytywnej