Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Dolny Śląsk otworzy swoje biuro w Dreźnie

Już jesienią swoją działalność rozpocznie Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie. Obecnie trwają prace wykończeniowe w jego przyszłej siedzibie. Będzie to już drugie przedstawicielstwo samorządu województwa za granicą po Regionalnym Biurze w Brukseli

 - Nieprzypadkowo wybór padł na Drezno – mówi marszałek Cezary Przybylski- Miasto jest stolicą Wolnego Państwa Saksonia, które od ponad 20 lat jest naszym regionem partnerskim Siedziba biura znajduje się w budynku Forum am Carolaplatz w administracyjnym centrum Drezna w bezpośrednim towarzystwie budynków ministerialnych i Kancelarii Stanu, miejsca gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii. To właśnie dzięki premierowi Michaelowi Kretschmerowi, który osobiście zaangażował się w znalezienie odpowiedniego miejsca, Dolny Śląsk będzie mógł pochwalić się atrakcyjną lokalizacją w sercu miasta.

 - Obecnie realizujemy prace wykończeniowe, biuro wymaga dostosowania do tego rodzaju działalności – mówi Karol Przywara, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, koordynujący utworzenie nowej jednostki. - Dzięki współpracy z Saksońską Kancelarią Stanu mamy bardzo atrakcyjną lokalizację w ścisłym centrum miasta. Biuro dostępne jest bezpośrednio z Carolaplatz, a dzięki wielkim przeszklonym witrynom już teraz przyciąga uwagę mieszkańców Drezna i przyjezdnych. Czas obecnego remontu wykorzystujemy na promowanie najciekawszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. W witrynach biura można zobaczyć najnowszą kampanię promocyjną Dolnego Śląska, bilbordy zachęcające do poznania i odkrywania naszego regionu.

 Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest także to, że bezpośrednio przed budynkiem, w którym mieści się biuro znajduje się plac, codziennie uczęszczany przez mieszkańców podczas drogi do pracy oraz turystów, którzy zmierzają w kierunku największych zbytków miasta zlokalizowanych w historycznym centrum. Dzięki temu, że biuro mieści się na parterze budynku wszyscy przechodnie będą mieli możliwość wizyty w biurze i zapoznania się z ofertą turystyczną i kulturalną jaką oferuje region. Jednak działalność biura to nie tylko aktywności w zakresie turystyki czy kultury.

RBWD ma być odpowiedzią na potrzeby tych dolnośląskich podmiotów, które są zainteresowane budowaniem i rozwijaniem relacji z partnerami na terenie Saksonii, a także miejscem, w którym partnerzy z Niemiec będą mogli nawiązać kontakty ze swoimi odpowiednikami z Dolnego Śląska.

- Zależy nam, aby RBWD było miejscem, gdzie firmy, szkoły, organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim mieszkańcy obu regionów znajdą informacje o nowych partnerach lub możliwościach współpracy – wyjaśnia Karol Przywara.- Zadaniem biura będzie także wspieranie dotychczasowej współpracy między regionami przez organizację wydarzeń takich jak konferencje, debaty, seminaria czy wystawy. Działania biura mają także wzmacniać istniejące relacje oraz nadawać impuls do realizacji nowych projektów między partnerami z obydwu regionów.

Biuro będzie także prowadzić aktywną działalność na rzecz zacieśniania relacji gospodarczych między regionami. W planach są konferencje połączone z prezentacją potencjału gospodarczego firm z Dolnego Śląska w obszarach o największym potencjale rozwojowym. Planowane są również
tzw. giełdy kooperacyjne, mające na celu wymianę doświadczeń między przedsiębiorcami oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych.

 Początkowo zespół, który poprowadzi biuro ma składać się z dwóch osób. Poza biegłą znajomością języka niemieckiego poszukiwani kandydaci powinni cechować się znajomością funkcjonowania w realiach niemieckich oraz znać tamtejszą mentalność i np. sposób prowadzenia biznesu. Przyszli pracownicy biura powinni również doskonale znać Drezno i na co dzień tam przebywać. Wskazane jest również doświadczenie w pracy w niemieckojęzycznym zespole.

Wolne Państwo Saksonia graniczy z Województwem Dolnośląskim wzdłuż południowo-zachodniego odcinka granicy Polski z Republiką Federalną Niemiec. Regiony mogą pochwalić się ponad 21-letnią współpracą, a stolice Drezno i Wrocław łączy już ponad 61-letnia umowa o partnerstwie miast. Od 2012 roku we Wrocławiu działa Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonii, które aktywnie współpracuje z samorządem województwa dolnośląskiego. W lipcu nową siedzibę biura w Forum Maxa Borna otworzył osobiście Premier Wolnego Państwa Saksonia, Michael Kretschmer.

 

Udostępnij >
T
separator