Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
„Dzika” kampania w centrum miasta

Premierowa wystawa w centrum miasta, warsztaty edukacyjne, hotele dla owadów, a nawet symboliczna adopcja pasieki – tak Wroclavia włącza się w kampanię wrocławskiego ogrodu zoologicznego „Dzikie w mieście”. To kolejne działania centrum skierowane do mieszkańców i odzwierciedlające jego długofalową strategię tworzenia lepszych miejsc do życia.

W ostatnich kilkunastu miesiącach mieszkańcy Wrocławia zdecydowanie częściej mogli napotkać dzika, sarnę czy lisa. Lockdown i związana z tym mniejsza aktywność ludzi sprawiły, że zwierzęta nabrały większej odwagi, by wkraczać na miejskie terytoria. W ubiegłym roku wrocławska Straż Miejska odnotowała aż 40 proc. więcej takich interwencji niż rok wcześniej, dokładnie 991 przypadków.

Dzikie w mieście

Dlatego już teraz, w samym centrum miasta – w centrum handlowym Wroclavia mieszkańcy oraz turyści mogą bezpłatnie oglądać premierową wystawę zorganizowaną przez wrocławskie ZOO – „Dzikie  w mieście”. Miejsce wystawy we Wroclavii wybrano nieprzypadkowo – znajduje się ona przy wejściu Dąb, czyli od strony skrzyżowania ul. Borowskiej i Suchej, gdzie rośnie okazały Dąb Przewodnik, jedno z najstarszych drzew we Wrocławiu, ustanowione pomnikiem przyrody.

- Bliskie są nam działania dotyczące ekologii, zrównoważonego rozwoju i bioróżnorodności. Dlatego chętnie włączyliśmy się do inicjatywy, która pokazuje Wrocław jako miasto bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i roślin czy zwierząt. Wystawa w naszym centrum jest tylko jednym z działań, jakie podejmujemy w tym sezonie na rzecz mieszkańców i środowiska – podkreśla Anna Kula, rzeczniczka Wroclavii.

Warsztaty, adopcja pasieki i hotele dla owadów

W ramach współpracy z ZOO centrum handlowe Wroclavia sponsoruje również warsztaty edukacyjne dla wrocławskich szkół „Zoologuj się - dzikie zwierzęta w mieście”. Już od 31 maja, czwarto-, piąto- i szóstoklasiści, dowiedzą się od ekspertów z ogrodu zoologicznego, jak mądrze dokarmiać zwierzęta, co robić, gdy spotkają się oko w oko z dzikiem oraz czego dzikie zwierzęta szukają w mieście i jakie mamy z tego korzyści.

Wroclavia symbolicznie adoptowała też pasiekę na terenie wrocławskiego ZOO. Składa się na nią 8 uli, a ich mieszkańcy – pszczoły kraińskie, zapylają rośliny w promieniu aż dwóch kilometrów – m.in. z Biskupina, parku oraz łąk nad Odrą.

Ponadto, by wspierać i chronić „dzikie” owady, Wroclavia oraz ZOO wkrótce stworzą dla nich dwa hotele, które zostaną umiejscowione na terenie zewnętrznym centrum.

- Często myślimy, że miejsce dzikich zwierząt jest na wsiach, w lasach i rezerwatach. Tymczasem przyroda tak nie działa, jest wszędzie dookoła, również w miastach. Stąd kampania „Dzikie w mieście”. Bardzo się cieszę, że Wroclavia tak szeroko włączyła się w nią, stając się ważnym partnerem w trosce o przyrodę w mieście. Razem będziemy zmieniać perspektywę mieszkańców i pokazywać, że dzikie zwierzęta nie są intruzami, a dobrymi sąsiadami, że to sąsiedztwo daje konkretne korzyści wszystkim stronom – podkreśla Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego ZOO.

By tworzyć lepsze miejsca do życia

„Dzikie w mieście” to już kolejne wspólne działania Wroclavii i ogrodu zoologicznego. W 2019 roku efektem współpracy była wystawa „Zwierzęta Sawanny” oraz prelekcje edukacyjne dla dzieci o ochronie ginących i zagrożonych gatunków zwierząt, prowadzone przez pracowników ZOO i Fundacji ZOO Wrocław - DODO.

Centrum handlowe Wroclavia od początku swego istnienia podejmuje inicjatywy o charakterze ekologicznym i edukacyjnym, realizując długofalową strategię „BetterPlaces 2030”, która skupia się na tworzeniu lepszych miejsc do życia.

Kilka lat temu Wroclavia sfinansowała nasadzenia nowych drzew w Parku Brochowskim, kilka tygodni temu – na Osobowicach, a na terenie samego centrum znajduje się aż 6 tys. m² zieleni: tarasów i ogrodów wertykalnych.

 

 

Udostępnij >
T
separator