Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Eco-design to dziś konieczność

Rozmowa z Martą Sadowską założycielką marki MArt Immobilien Design

 • Zrównoważony rozwój to antidotum na degradację środowiska, w którym żyjemy.  Jakie znaczenie ma on w prowadzeniu firmy produkującej meble i korzystającej z wielu zasobów naturalnych?

  ­– Jesteśmy świadomi tego, że cały czas wzrasta globalne zapotrzebowanie na energię, wytwarzamy ogromne ilości odpadów, trwa walka o czyste powietrze i wodę. Dlatego tak ważne jest usprawnienie procesów wytwarzania, które ograniczą ilość odpadów poprodukcyjnych czy emisję szkodliwych substancji. Zrównoważony rozwój jest również ważnym aspektem dla projektanta, powinien on wiedzieć, że warto zastąpić coś, co zostanie wyrzucone, surowcem, który można przetworzyć ponownie i nadać mu nowe życie. W naszej działalności dotyczy to przede wszystkim drewna, z którego wykonywane są zarówno meble, jak i konstrukcje architektury ogrodowej (m.in. tarasy, zadaszenia, pergole). W pracy wykorzystujemy wyłącznie suche, certyfikowane drewno konstrukcyjne. Odnoszę to również do całego asortymentu związanego z aranżacją wnętrz – do tkanin, tapet czy dywanów. Wybierając je zwracam uwagę na ich skład, aby w jak największej mierze był naturalny. Nie bez znaczenia są dla mnie miejsca gdzie powstają. Bardzo cenię sobie polski design - wytwory, które powstają w małych manufakturach podobnych do naszej, czy też w  większych zakładach produkcyjnych.

  Czym zatem należy się kierować wybierając meble do własnego domu?

  – Przy zakupie mebli warto kierować się takimi wartościami, jak dobry projekt, materiał, z jakiego zostały wyprodukowane, wytrzymałość, ich funkcjonalność i wygodę przy późniejszym użytkowaniu. Do niedawna w Polsce głównym kryterium zakupowym była cena. To się jednak zmienia. Młode pokolenie zwraca już uwagę na aspekty związane z ochroną środowiska i domaga się produktów o wysokich parametrach ekologicznych. Najważniejsze jest to, aby wybierać meble świadomie, ze sprawdzonych źródeł, opatrzone certyfikatami, pochodzące od producentów, którzy faktycznie dbają o środowisko i zrównoważony rozwój.

  • Co powinni brać pod uwagę producenci mebli, tworząc swoje kolekcje?

  – Uważam, że w dzisiejszym świecie priorytetem w tworzeniu każdego produktu powinien być jego wpływ na otoczenie. Tworzenie wymaga pełnej odpowiedzialności, a także empatii i troski na wielu poziomach. Współcześnie potrzebny jest nam eco-design, czyli taki, który uwzględnia wpływ produktu na nasz ekosystem podczas całego cyklu jego życia.

  • Jak zatem powinniśmy zmienić swoje postawy w obliczu nadmiernego konsumpcjonizmu?

  – Możemy przyczynić się do zmiany przyzwyczajeń wykreowanych przez kulturę masowej konsumpcji. Najlepiej zacząć od nas samych. Zawsze mamy wybór. Ludzka świadomość rośnie wraz z obcowaniem z dobrze zaprojektowanymi przedmiotami. Jeśli już raz coś dobrze wybierzesz i będziesz zadowolony, to naturalną koleją rzeczy będzie wybór na podobnych zasadach. To szalenie ważne, abyśmy dokonując codziennych wyborów myśleli również o tym, jak wpływają one na nasze środowisko. W naszej pracy na co dzień zwracamy uwagę na przykład na to, aby generować jak najmniej odpadów, pozyskiwać surowce od lokalnych dostawców, współpracować z okolicznymi podwykonawcami, wspierając tym samym rodzime biznesy.

  • Od lat w swojej działalności wdrażają Państwo ideę zrównoważonego projektowania….

  – Oczywiście. Bardzo doceniamy materiały i technologie, które wpływają na poprawę naszego środowiska, a przynajmniej mu nie szkodzą. Poza tym, przy projektowaniu mamy świadomość tego, co się potem dzieje z naszymi produktami. Jeśli sami będziemy postępować ekologicznie, być może uda nam się uświadomić również innym, jak ważne są decyzje konsumenckie. Coraz więcej osób deklaruje też gotowość ponoszenia większych kosztów, pod warunkiem, że kupują rzeczy odpowiedzialne za środowisko. Dlatego zależy nam na tworzeniu takich rzeczy, które mają dużą wartość estetyczną, do których nasi klienci się przywiążą. Na szczęście coraz bardziej liczy się trwałość i wysoka jakość produktów, zaczynamy kupować na lata. Odnawiamy meble, przekazujemy je z pokolenia na pokolenie. To sprawia, że nie tylko upiększamy swoje otoczenie, ale również realnie o nie dbamy.

  Dziękuję za rozmowę.

Udostępnij >
T
separator