Zgłoś uwagę Reklama gryfów
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Eco-design to dziś konieczność

Rozmowa z Martą Sadowską założycielką marki MArt Immobilien Design

  • Zrównoważony rozwój to antidotum na degradację środowiska, w jakim żyjemy.  Jakie znaczenie ma on w prowadzeniu firmy produkującej meble i korzystającej z wielu zasobów naturalnych?

­– Jesteśmy świadomi tego, że cały czas wzrasta globalne zapotrzebowanie na energię, rośnie produkcja śmieci, trwa walka o czyste powietrze. Dlatego tak ważne jest usprawnienie procesów produkcyjnych, które ograniczą ilość odpadów poprodukcyjnych czy emisję szkodliwych substancji. Zrównoważony rozwój jest również ważnym aspektem dla projektanta, ponieważ musi być on świadomy, że warto zastąpić coś, co zostanie wyrzucone, tworzywem, które można przetworzyć ponownie i nadać mu nowe życie. Dotyczy to zarówno mebli, tkanin, tapet, jak i dywanów, czyli całego asortymentu wykorzystywanego do aranżacji wnętrz. Dlatego w naszej działalności staramy się rezygnować z toksycznych materiałów, surowców i tworzyć w duchu zarówno recyklingu, jak i upcyklingu.

  • Czym zatem należy się zatem kierować wybierając meble do własnego domu lub ogrodu?

– Dokonując zakupów warto kierować się takimi wartościami, jak dobry design, bezpieczeństwo, funkcjonalność mebla i wygoda przy późniejszym jego użytkowaniu. Do niedawna w Polsce głównym kryterium zakupowym była cena. To się jednak zmienia. Młode pokolenie zwraca już uwagę na aspekty związane z ochroną środowiska i domaga się produktów o wysokich parametrach ekologicznych. Najważniejsze jest to, aby wybierać meble świadomie, ze sprawdzonych źródeł, opatrzone certyfikatami, pochodzące od producentów, którzy dbają o środowisko i zrównoważony rozwój.

  • Co powinni brać pod uwagę producenci mebli, tworząc swoje kolekcje?

– Uważam, że w dzisiejszym świecie priorytetem w tworzeniu każdego produktu powinien być wpływ na środowisko. Projektanci powinni zwracać uwagę, skąd pochodzi dany materiał, w jaki sposób jest przetwarzany. Nie sądzę, żeby w ogóle było dziś miejsce na inne myślenie. Tworzenie wymaga pełnej odpowiedzialności, a także empatii i troski na wielu poziomach. Dziś potrzebny jest nam eko-design, czyli taki, który uwzględnia wpływ produktu na środowisko podczas jego całego cyklu życia.

  • Jak zatem powinniśmy zmienić swoje postawy w obliczu nadmiernego konsumpcjonizmu?

– Możemy przyczynić się do zmiany przyzwyczajeń wykreowanych przez kulturę masowej konsumpcji. Najlepiej tu zacząć od nas samych. Zawsze mamy wybór. Ludzka świadomość rośnie wraz z obcowaniem z dobrze zaprojektowanymi przedmiotami. Jeśli już raz coś dobrze wybierzesz i będziesz zadowolony, to naturalną koleją rzeczy będzie wybór na podobnych zasadach. Cieszę się też, że zaczęliśmy zwracać uwagę na recykling i coraz częściej tworzywa sztuczne zastępujemy materiałami naturalnymi. To szalenie ważne, abyśmy dokonując codziennych wyborów myśleć również o tym, jak wpływają one na nasze środowisko. W naszej pracy na co dzień zwracamy uwagę na przykład na to, aby generować jak najmniej odpadów.

  • Od lat w swojej działalności wdrażają Państwo ideę zrównoważonego projektowania….

– Oczywiście. Bardzo doceniamy materiały i technologie, które wpływają na poprawę naszego środowiska, a przynajmniej mu nie szkodzą. Poza tym, przy projektowaniu mamy świadomość tego, co się potem dzieje z naszymi produktami. Jeśli sami będziemy postępować ekologicznie, być może uda nam się uświadomić również innym, jak ważne są decyzje konsumenckie. Coraz więcej osób deklaruje też gotowość ponoszenia większych kosztów, pod warunkiem, że kupują rzeczy odpowiedzialne za środowisko. Dlatego zależy nam na tworzeniu produktów, które mają dużą wartość estetyczną, do których nasi klienci się przywiążą i dzięki temu nie będą chcieli ich wyrzucić. Na szczęście coraz bardziej liczy się trwałość produktów, zaczynamy kupować na lata, odnawiamy meble, przekazujemy je z pokolenia na pokolenie. To sprawia, że nie tylko upiększamy swoje otoczenie, ale również realnie o nie dbamy.

Dziękuję za rozmowę. 

Udostępnij >
T
separator