Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Kolejny transport humanitarny dla walczącej Ukrainy

Z Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej wyjechał kolejny transport z artykułami higienicznymi i medycznymi, które trafią do Obwodu Donieckiego w Ukrainie.

Kryzys uchodźczy wywołany rosyjską agresją w Ukrainie oraz bieżąca współpraca transgraniczna między Dolnym Śląskiem i Dolną Saksonią były tematami rozmów przedstawiciele rządu kraju związkowego Dolna Saksonia, Konsula Generalnego RFN oraz dolnośląskich samorządowców. Następnie z Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej wyjechał transport z artykułami higienicznymi i medycznymi, które trafią na Ukrainę.

- Nasze partnerskie relacje z przedstawicielami niemieckich krajów związkowych lat pomagają organizować ważne inicjatywy. Nie inaczej było w ostatnich miesiącach, kiedy zmagaliśmy się z pandemią koronawirusa, a także wobec aktualnego kryzysu wojennego w Ukrainie. Od samego początku kryzysu, zabiegamy w naszych regionach partnerskich o działania pomocowe wspierające ludność cywilną na Ukrainie oraz uchodźców wojennych. Na nasz apel jako pierwszy odpowiedział premier Dolnej Saksonii, Stephan Weil, który w rekordowo krótkim czasie podjął decyzję o wysłaniu transportu humanitarnego. Dziś wysyłamy do Ukrainy kolejny, za co jeszcze raz w imieniu własnym jak i społeczności ukraińskiej na Dolnym Śląsku szczerze dziękuję – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Od wybuchu wojny w Ukrainie samorząd województwa podjął szereg działań pomocowych skierowanych zarówno do społeczności ukraińskiej walczącej z rosyjską agresją, jak i do uchodźców uciekających przed wojną i szukających schronienia na Dolnym Śląsku.

Koleje Dolnośląskie z granicy polsko-ukraińskiej przywiozły w sumie 1,7 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Specjalnie uruchomione pociągi kursowały regularnie do Przemyśla, skąd odbierały uchodźców i umożliwiały transport do wielu polskich miast. Składy KD pojechały do Przemyśla razem z wolontariuszami, tłumaczami z Fundacji Ukraina, psychologami, podstawowymi środkami sanitarnymi i ciepłym posiłkiem.

Władze województwa zapewniły jednocześnie koordynację transportów ze stroną niemiecką i uruchomiły dodatkowe połączenia w relacji Wrocław Główny – Zgorzelec, które skomunikowane były z niemieckimi pociągami jeżdżącymi w kierunku Drezna i Berlina. Dzięki decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Kolei Dolnośląskich obywatele Ukrainy, którzy opuścili swój kraj ze względu na wojnę korzystają z "zerowych", czyli nieodpłatnych, biletów za przejazd pociągami przewoźnika. Tylko do 9 marca skorzystało z nich 20 tys. osób, a do końca kwietnia KD wydało ich ponad 175 tysięcy. Akcja jest sukcesywnie przedłużana.

Dodatkowo już w pierwszych dniach po wybuchu wojny na Ukrainie utworzono Międzynarodowy HUBu Pomocy Humanitarnej. Powstał on na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu. Pomoc kierowana dla Ukrainy jest odpowiedzią na prośby o wsparcie napływające od regionów partnerskich Dolnego Śląska, czyli z obwodów dnipropietrowskiego i kirowogradzkiego, ale również innych samorządów ukraińskich, z którymi w ostatnich latach nawiązano kontakty.

Do Ukrainy trafił sprzęt medyczny, artykuły higieniczne, środki czystości, jedzenie dla niemowląt, żywność energetyczna oraz pościel, koce i materace. Akcję wsparły zaprzyjaźnione regiony Dolnego Śląska z Dolnej Saksonii, Saksonii i Brandenburgii.

Samorząd województwa dolnośląskiego w ostatnich miesiącach przekazał także leki i potrzebny sprzęt medyczny stanowiący najważniejsze wyposażenie placówek medycznych. W sumie, wraz z Pogotowiem Ratunkowym, Dolny Śląsk przekazał Ukrainie 10 karetek pogotowia. Odpowiednio wyposażone ambulanse zostały przekazane m.in. dla szpitala we Lwowie oraz w Iwano-Frankowsku. Pomoc trafia także do obwodów żytomirskiego i wołyńskiego. Kolejne transporty wyruszą jeszcze w maju i będą odpowiedzią na apel konkretnych placówek medycznych i szpitali na Ukrainie

Udostępnij >
T
separator