Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Trwa Dolnośląski Festiwal Nauki

Ponad 300 prelekcji, warsztatów, zajęć w laboratoriach i pokazów – to tegoroczna, jubileuszowa 25. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Potrwa do 21 września.

Każdy, kto do 21 września odwiedzi kampus Politechniki Wrocławskiej, będzie miał okazję znaleźć odpowiedzi na te najważniejsze, ale także i te trochę mniej poważne, pytania naukowe. Dzięki naukowcom uczelni będzie można dowiedzieć się, czy śmieci są problemem, a może zasobem, jak skonstruowane są komputery pokładowe misji kosmicznych, czymatematyka może być rekreacyjna, jak mogą działać systemy podtrzymania życia wpozaziemskiej kolonii i czy wreszcie nadeszła era robotów.

Nie zabraknie tematów na czasie, czyli np. kwestii użycia innowacyjnych technologii w pozyskiwaniu surowców krytycznych i strategicznych, alternatywnych sposobów pozyskiwania wody czy też znaczenia witaminy C oraz insuliny dla ludzkości. Znajdzie się także coś dla fanów motoryzacji, czyli nauka bezpiecznej jazdy symulatorem ciężarówki i autobusu w ekstremalnych warunkach. Do tego prezentacje kół naukowych, otwarty trening sumo i judo, warsztaty z modelowania 3D, gra terenowa oraz... pokaz bakterii produkujących prąd.

Tradycyjnie na Politechnice Wrocławskiej zorganizowano też tzw. imprezy wiodące: debatę oksfordzką oraz galę finałową. W tym wyjątkowym dla festiwalu roku do tego grona dołączyło także wyjątkowe spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz oraz okolicznościowa wystawa.

We wtorek, 20 września, o wyjątkowym życiu, pasji i dokonaniach najwybitniejszej polskiej himalaistki i absolwentki PWr Wandy Rutkiewicz opowiedzą specjalni goście: alpinista, himalaista i także nasz absolwent Krzysztof Wielicki oraz Anna Kamińska, autorka bestsellerowej biografii „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”. Początek o godzinie 13 w sali Dyskusyjnego Klubu Filmowego Politechnika (bud. A-1, sala 329).

Natomiast w środę, 21 września, zaplanowano uroczystą Galę Finałową organizowaną w auli Politechniki Wrocławskiej. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Dawid Myśliwiec, twórca dwóch kanałów popularnonaukowych na YouTube – „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie Naukowy Bełkot”. Początek o godz. 11.

Centrum Festiwalowe czeka na wszystkich przez cały czas trwania DFN na Politechnice Wrocławskiej w budynku C-13 (Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25). W tym miejscu udzielane są informacje o wszystkich imprezach, aktualnościach i ciekawych wydarzeniach, a studenci z politechnicznych kół naukowych zaprezentują swoje wynalazki i projekty. Centrum będzie czynne od 19 do 21 września w godzinach 9-14.

Wszyscy zainteresowani historią festiwalu są zapraszeni do holu gmachu głównego na wystawę przedstawiającą najważniejsze wydarzenia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej z lat 1997-2022.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy, a ich listę można znaleźć w tym miejscu. Liczba miejsc jest ograniczona.

Udostępnij >
T
separator