Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna kończy 25 lat

W piątek, 15 kwietnia 2022 r., mija dokładnie 25 lat od powołania rozporządzeniem Rady Ministrów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dziś LSSE to 77 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych, prawie 11 mld zł inwestycji i niemal 17 tys. miejsc pracy.

Konferencje, spotkania biznesowe, eventy gospodarcze, przedsięwzięcia edukacyjne – tak Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna świętuje w praktyce 25-lecie istnienia. Plan rozpisany jest na cały 2022 r., ale data 15 kwietnia jest szczególna. W 1997 r. rozporządzeniem Rady Ministrów ustanowiono LSSE. 

W ciągu 25. lat, powierzchnia terenów należących do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwiększyła się prawie czterokrotnie! W 1997 r. wynosiła 381,69 ha, teraz to aż 1361 ha. W tym czasie liczba podstref z 4 urosła do 18, wydano 190 zezwoleń i decyzji wspierających biznes, dzięki którym przedsiębiorcy zainwestowali blisko 11 mld zł. Samo zatrudnienie w firmach strefowych wynosi prawie 17 tys. osób. W ślad za rozwojem gospodarczym, w ponad dwie dekady spadła również stopa bezrobocia w całym regionie (np. Legnica - z 17,8% na 5,4%; Głogów z 20,8% na 7,4%). W LSSE zainwestowało aż 77 podmiotów. To przedsiębiorstwa z wielu branż, m.in. automotive, spożywcze, chemiczne, techniki grzewcze, a wśród nich znane koncerny m.in. Volkswagen Motor Polska, Sitech, Winkelmann, BASF. Obecnie trwają też prace budowlane związane z ponad miliardową inwestycją w Środzie Śląskiej – zakładem globalnego potentata PepsiCo.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to nie tylko szansa na rozwój dla dużego biznesu, ale także dla mniejszych przedsiębiorców. W dowolnej lokalizacji przedsiębiorcy mogą liczyć nawet na 45 % ulgi podatkowej.

Z okazji jubleuszu w siedzibie LSSE zorganizowano konferencję „Biznes odNowa”. Tematem przewodnim była współpraca biznesowa w kontekście wojny w Ukrainie, a także związki zawodowe - synergia działań w zakładzie pracy. Przedstawiono również konkretną ofertę dla biznesu. Współorganizatorem wydarzenia, oprócz LSSE i Fundacji LSSE, był Business Meeting Club Zagłębia Miedziowego.

- Świętujemy 25-lecie aktywnie i cały czas mierzymy wyżej. Chcemy rozwijać się we wszystkich 18. podstrefach. Nie byłoby to możliwe bez pracy kolejnych zarządów, wszystkich prezesów i załogi Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, współpracy z samorządami, instytucjami, organizacjami oraz firmami. Myślę, że w najbliższym okresie będzie bardzo głośno o podstrefie Głogów. Plan utworzenia Miedziowego Centrum Rozwoju Gospodarczego, przy udziale wielu partnerów, na czele z KGHM, już odbił się szerokim echem. Pomysłów mamy zdecydowanie więcej, a to oznacza, że jeszcze wiele pracy przed nami, ale jesteśmy na to gotowi – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jubileuszowy rok wiąże się również z przełomową decyzją, jaką było utworzenie Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Jesteśmy najmniejszą strefą ekonomiczną w Polsce, ale pierwszą, która otworzyła własną fundację. Jej cele to m.in. CSR, rozwój przedsiębiorczości i kształcenia branżowego. Oficjalne rozpoczęła swoje funkcjonowanie 24 lutego, w związku z tym jej działania mocno koncentrują się na pomocy Ukrainie. Za to bardzo dziękuję zarządowi Fundacji i wszystkim ludziom o dobrych sercach, na których wsparcie możemy nieustannie liczyć. Dzięki wspólnej pracy udało nam się skierować pomoc wartą ponad 1 mln zł. Ta suma robi wrażenie – podkreśla prezes Przemysław Bożek.

Konferencja „Biznes odNowa” oprócz wystąpień prelegentów i ich prezentacji, to także panele dyskusyjne i wymiana doświadczeń. Wiodącą tematyką były współpraca i kooperacja z firmami ukraińskimi i formy zatrudnienia obywateli Ukrainy.

Obecnie, ukraińscy przedsiębiorcy, prawnicy, ale też władze, są zgodni - wojna się skończy
i trzeba będzie się zastanowić co dalej. Ukraina wymaga odbudowy i uważamy, że to także duża szansa dla polskich firm – budowlanych, transportowych, koncernów produkujących żywność, które mogą brać w tym udział. O tym myśli też LSSE, które chce uczestniczyć w takim wsparciu. Zarząd ma w planach otwarcie swojego oddziału we Lwowie. Ma to być miejsce pielęgnowania biznesowych kontaktów polsko-ukraińskich, a także promocji Polski i dbania o jej dobry wizerunek w Ukrainie. Filia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej we Lwowie zajmowałaby się również działaniami edukacyjnymi. Już teraz przy Dolnośląskim Klastrze Edukacyjnym LSSE działa 6 szkół sobotnio-niedzielnych z Ukrainy. Dalej będziemy chcieli udzielać im wsparcia
– mówiła Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, a od niedawna Menadżer ds. Obsługi Przedsiębiorców w LSSE.

Konferencja „Biznes odNowa” była jednym z cyklu spotkań skierowanym do otoczenia biznesu, które Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zaplanowała w ramach jubileuszu 25-lecia swojej działalności, przypadającego na 2022 rok. 

 

Udostępnij >
T
separator