Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Mercedes zainwestuje ponad 1 mld euro w fabrykę w Jaworze

Mercedes zbuduje w Jaworze nową fabrykę samochodów elektrycznych. Będzie to inwestycja warta ponad miliard euro i przyniesie 2500 nowych miejsc pracy, tym samym stając się jedną z największych inwestycji w historii Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

W poniedziałek podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki wraz z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek ogłosili, że zostało podpisane porozumienie w sprawie kolejnego projektu inwestycyjnego Mercedes-Benz Vans. Tym samym na terenach inwestycyjnych obsługiwanych przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK" powstanie nowoczesny zakład produkcji elektrycznych samochodów dostawczych. Nowa fabryka to ogromne nakłady i tysiące nowych miejsc pracy.

- Przystępujemy do projektowania nowej fabryki Mercedesa. Inwestycja warta ponad 6 miliardów złotych, która da ponad 2,5 tysiąca nowych miejsc pracy. Jest to jedna z największych w historii inwestycji Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jawor na Dolnym Śląsku stanie się częścią sieci produkcyjnej Mercedes Benz w Europie. To kamień milowy na drodze Mercedesa do osiągnięcia pełnej elektrycznej mobilności w segmencie aut dostawczych. Jesteśmy szczególnie dumni, że jako WSSE staliśmy się partnerem dla tak globalnej firmy - mówi prezes WSSE Piotr Wojtyczka.

- To nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców, to olbrzymi impuls dla całego naszego regionu. To wydarzenie potwierdza, że jako samorząd jesteśmy gotowi na nowe inwestycje, że tworzone przez nas warunki sprzyjają nowym inwestorom – twierdzi Aneta Kucharzyk - Starosta Powiatu Jaworskiego.

Strategiczna dla powodzenia negocjacji okazała się m.in efektywna współpraca. Wiceprezes Paweł Kurtasz podkreślał, że zaangażowanie wszystkich partnerów zarówno tych samorządowych jak i na szczeblu centralnym miało ogromne znaczenie dla realizacji wyznaczonego zadania i zawarcia tego historycznego porozumienia.

- Jawor jest specyficznym miejscem. To tutaj spotkała się jakość marki Mercedes z jakością polskich inżynierów. To zadziało się już przy tworzeniu pierwszej fabryki Mercedesa. Dzięki temu, że polscy inżynierowie okazali się tak dobrym partnerem dla tego koncernu, to dzisiaj niemieccy inżynierowie powierzają nam swoje najnowsze dziecko. - twierdzi wiceprezes WSSE Paweł Kurtasz.

Wraz z reorganizacją europejskiej sieci produkcyjnej samochodów dostawczych, firma zabezpiecza długoterminowe perspektywy istniejących zakładów w Europie i rozszerza sieć o nowy zakład w Jaworze, na terenach znajdujących się w oddziaływaniu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oczekiwana inwestycja oznacza nakład w wysokości przeszło 6 mld zł. Nowa fabryka wygeneruje ponad 2500 nowych, wysoko wykwalifikowanych i dobrze płatnych miejsc pracy. Zakład będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie.

- Jak się okazuje można żyć w mniejszych miejscowościach, ale zaraz obok pracować w globalnej firmie jaką jest Mercedes. To ogromna radość, że taka inwestycja powstanie w powiecie jaworskim i gminie Męcinka - podsumował Mirosław Brzozowski, wójt Gminy Męcinka.

Udostępnij >
T
separator