Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Mniej nowych budów, więcej nowych mieszkań

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2020 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba lokali, na których budowę wydano pozwolenia lub rozpoczęto budowę – wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu pt. „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – październik 2020 roku”

Po 10 miesiącach 2020 roku liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto jest niższa o 7,7% względem analogicznego okresu w 2019 roku. W samym sektorze deweloperskim spadek ten wyniósł 10,3%. Prognoza Polskiego Związku Firm Deweloperskich przestawiona w okresie pierwszego lockdownu zakładała kilkunastoprocentowy spadek liczby mieszkań, których budowę już rozpoczęto. Obecnie PZFD podtrzymuje pierwotną prognozę, choć prawdopodobne jest, że łączny spadek nie przekroczy 10%.

 Skumulowany spadek liczby pozwoleń na budowę mieszkań wyniósł 4,5%, z czego w sektorze deweloperskim 7,2%. Według specjalistów PZWD, pod koniec roku prawdopodobnie będziemy obserwować kumulację składanych wniosków o pozwolenie na budowę, co ma związek z nowymi przepisami wchodzącymi w życie od 1 stycznia 2021 roku. Owe wnioski powinny przełożyć się na bardzo wysokie liczby pozwoleń na budowę w pierwszym kwartale 2021.

 Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 była wyższa o 6,1% w stosunku do ubiegłego roku, przy czym w samym sektorze deweloperskim wynik ten wyniósł 9,3%. Jak twierdzą eksperci, parametr ten nie obrazuje dobrze bieżącej sytuacji gospodarczej, ponieważ jest bezpośrednim wynikiem inwestycji rozpoczynanych około dwa lata wcześniej i jest zgodny z długoterminowymi przewidywaniami. W kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować podobne wskaźniki obrazujące liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą organizacją branży.  Od niemal 20 lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmuje działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzesza ponad 215 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku – zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jest członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych.

Udostępnij >
T
separator