Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Na lotnisku startuje punkt do testów na COVID-19

Od 23 listopada we wrocławskim Porcie Lotniczym można wykonać test na obecność koronawirusa. Punkt działający na zasadach komercyjnych, ma charakter drive-thru i będzie dostępny dla wszystkich chętnych bez rejestracji.

Punkt do testowania będzie prowadzony przez wrocławski instytut badawczy Łukasiewicz – PORT. Będzie on działał na terenie lotniska, ale niezależnie od procedur lotniskowych i poza budynkiem terminalu, na wydzielonym specjalnie do tego celu parkingu B. To znaczy, że na lotnisko przyjechać może każda osoba zainteresowana przeprowadzeniem testu, niekoniecznie przed lub po zakończeniu podróży lotniczej. Punkt ma charakter drive-thru, czyli osoba badana przez cały czas pozostaje w samochodzie.

– Przygotowaliśmy wydzieloną strefę i wyznaczyliśmy specjalną ścieżkę dla osób kierujących się do punktu. Jest to więc rozwiązanie bezpieczne i wygodne, a przy tym otwarte dla wszystkich chętnych. Oczywiście pasażerowie również mogą z niego skorzystać przy okazji pobytu na lotnisku – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

 Punkt na lotnisku będzie dostępny od godz. 8.00 do 12.00, a koszt jednego badania to 435 zł brutto. Testy wykonywane są metodą Real Time-qPCR, jedną z najbardziej sprawdzonych i polecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) genetycznych technik diagnostycznych w kierunku koronawirusa. Badanie pozwala zweryfikować, czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus SARS-CoV-2. Cała procedura w punkcie na lotnisku trwa kilka minut. Pobrane próbki będą przekazywane do Laboratorium Diagnostycznego na terenie Łukasiewicz – PORT, które zostało wpisane na prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia listę laboratoriów COVID-19. Wyniki wydawane będą do 48 h. Możliwe jest też tłumaczenie wyniku na angielski (dodatkowo kosztuje to 50 zł).

 – Niecodzienne sytuacje wymagają nieszablonowego podejścia. – mówi Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. - Połączyliśmy zespół wykwalifikowanych pracowników, doświadczenie zdobyte w trakcie pandemii i nowoczesną infrastrukturę laboratoryjną Łukasiewicz – PORT z możliwościami, jakie daje nam wrocławskie lotnisko. Cieszymy się na tę współpracę, bo dzięki niej wszyscy zainteresowani – wrocławianie, ale i mieszkańcy regionu - zyskują możliwość pewnej, szybkiej i bezpiecznej diagnostyki w kierunku koronawirusa.

 

 

 

 

Udostępnij >
T
separator