Rynek nieruchomości biurowych w Polsce ciągle dynamicznie się rozwija. W 2021 r. oddano do użytkowania 476 nowych budynków biurowych. Wzrasta także liczba obiektów spełniających standardy zrównoważonego budownictwa. Nie tylko wspiera środowisko, ale też znacząco zmniejsza koszty eksploatacji obiektów. Istotną rolę w zwiększaniu efektywności energetycznej budynków biurowych odgrywają rozwiązania zastosowane na dachu.
Jak wskazuje mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050 zaprojektowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, ważnym elementem osiągnięcia celu jest zwiększenie eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Na dachach nieruchomości biurowych z powodzeniem można instalować moduły fotowoltaiczne, których zastosowanie jest jednym z kryteriów międzynarodowych certyfikacji, takich jak BREEAM czy LEED. Przedsiębiorcy i inwestorzy coraz chętniej korzystają z OZE także pod wpływem rosnących kosztów energii.
– Obecnie w Polsce obserwujemy masową wręcz skalę zainteresowania firm inwestycjami w fotowoltaikę. Ten rynek notuje wzrost w przybliżeniu o 200% w skali rok do roku. Kluczowymi pobudkami są oczywiście ekologia i ekonomia. Z jednej strony coraz więcej biznesów działa w modelu ESG (Environmental, Social and corporate Governance), dbając także o zrównoważone rozwiązania w swoich biurach. Z drugiej natomiast – wszyscy mierzymy się dziś ze skutkami lawinowego wzrostu cen energii, a własna produkcja energii i jej konsumpcja w miejscu powstawania wydaje się w tych okolicznościach najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem redukcji kosztów – wskazuje Roman M. Meysner, prezes zarządu oraz general manager Seleny ESG.
W zrównoważonym budownictwie równie istotną rolę jak odnawialne źródła energii odgrywa odpowiednia izolacja dachu, która może znacząco podnieść efektywność energetyczną budynku. Nowoczesne rozwiązania gwarantują z jednej strony zapobieganie utratom ciepła i zmniejszanie kosztów ogrzewania zimą, zaś z drugiej – ograniczają nagrzewanie się dachu latem, skutecznie obniżając temperaturę wewnątrz budynku. Selena ESG w swojej usłudze kompletnego dachu energetycznego korzysta z innowacyjnej powłoki hydroizolacyjnej COOL-R®, która przyczynia się do zmniejszenia kosztów zużycia energii w budynkach nawet o 50%. To rozwiązanie do tej pory znalazło się m. in. na dachu centrum handlowego Borek we Wrocławiu. Zyskało także uznanie za granicą – powłokę COOL-R® zastosowało międzynarodowe lotnisko w Porto Alegre w Brazylii, dzięki czemu temperatura pod dachem spadła o 51ºC.
– Odpowiednie warunki klimatyczne w budynkach są szczególnie istotne w przypadku nieruchomości biurowych. Nowoczesne rozwiązania izolacyjne gwarantują nie tylko oszczędności dla właścicieli, ale przede wszystkim komfort użytkowników. Jak wskazują badania, jeśli w pomieszczeniach panuje zbyt wysoka temperatura, pracownicy odczuwają zmęczenie, natomiast za niska temperatura utrudnia utrzymanie koncentracji. Badania przeprowadzone przez Techniczny Uniwersytet Helsiński i Lawrence Berkeley National Laboratory pokazują, że w chłodnych wnętrzach wydajność pracy spada o 4%, a w za gorących nawet o 10% – wyjaśnia Roman M. Meysner.
Zaostrzające się wymagania prawne pod względem efektywności energetycznej budynków oraz rosnące koszty energii nakładają coraz większą odpowiedzialność na właścicieli i zarządców nieruchomości biurowych. Liczne rozwiązania dostępne na rynku i specjalistyczne niuanse techniczne nierzadko utrudniają proces decyzyjny.
– Właśnie dlatego jako Selena ESG wspieramy naszych partnerów szeroką usługą w zakresie kompletnego dachu energetycznego. Zaspokajamy wszystkie potrzeby – zaczynając od audytów: energetycznego, hydroizolacyjnego, termoizolacyjnego, w zakresie asekuracji i instalacji odgromowej oraz konstrukcyjnego, poprzez wynikające z nich prace remontowe hydro- i termoizolacyjne, montaż systemów asekuracji, wzmocnienie konstrukcji budynku, a dopiero po tym kończąc na instalacji fotowoltaicznej. Podczas całego procesu doradzamy w doborze produktów i systemów. Grupa Selena swoje doświadczenie na dachach buduje od 30 lat działalności na rynku, dlatego dysponujemy innowacyjnymi rozwiązaniami i wyspecjalizowanymi ekspertami – podkreśla Roman M. Meysner.