Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Pierwsze budynki Centrum Południe już gotowe

Budowa pierwszego etapu wrocławskiego kompleksu Centrum Południe właśnie dobiegła końca. Biurowce biurowce otrzymały pozwolenie na użytkowanie, co oznacza, że już niebawem pierwsi najemcy zaczną wprowadzać się do swoich nowych siedzib

Centrum Południe jest pierwszą inwestycją w stolicy Dolnego Śląska, w ramach której zastosowany zostanie tzw. zielony beton. Wraz z pierwszą fazą powstanie ok. 1, 4 tys. mkw. antysmogowego chodnika, neutralizującego zanieczyszczenia wyemitowane m.in. przez samochody. Centrum Południe to również pierwszy biurowiec we Wrocławiu, który otrzyma prestiżowy certyfikat WELL.

Pierwszy etap Centrum Południe, który właśnie został oddany do użytku, to dwa budynki oferujące 27,6 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Wśród najemców znalazły się m.in. AmRest, Sennder, CH Robinson, Synergy Codes, Timocom czy Uniwersytet Coventry.

– Centrum Południe to nasza największa inwestycja we Wrocławiu z docelową powierzchnią 85 tys.mkw. w pięciu budynkach – mówi Marek Stasieńko, regionalny dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska. - Pierwszy etap złożony z dwóch budynków został zrealizowany zgodnie z zakładanym harmonogramem i to pomimo utrudnień związanych Covid-19. W Centrum Południe stworzyliśmy innowacyjne przestrzenie nie tylko biurowe i handlowe, ale też wokół budynku.

Centrum Południe będzie pierwszą wrocławską inwestycją, w ramach której powstanie chodnik zbudowany z zielonego betonu. Dzięki promieniom słonecznym, na jego powierzchni dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka cząstek pochodzących z powietrza zanieczyszczonego smogiem – NOx. Rozkładane na neutralne związki azotu wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. To przyjazne środowisku rozwiązanie będzie kontynuowane w trakcie ukańczania kolejnych etapów. W ciągu roku zneutralizuje zanieczyszczenia wytworzone przez samochód z silnikiem diesla, który w tym samym czasie przejechał ponad 26 tys. km.

Rozwiązania zastosowane w biurowcu pozwolą na ograniczenie zużycia wody, które będzie mniejsze o ponad połowę, zaś zużycie energii – o jedną trzecią. Dzięki projektowaniu budynków zgodnie z najwyższymi standardami i w oparciu o wytyczne certyfikatów środowiskowych, Centrum Południe zapewnia testowane, zawsze czyste powietrze, a także komfort termiczny i akustyczny potwierdzony pomiarami. 

– W Skanska przywiązujemy dużą wagę do kwestii ochrony środowiska – mówi Anna Życińska-Wójcik, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska. - Właśnie dlatego zobowiązaliśmy się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 50% w perspektywie najbliższych dziesięciu lat. Wykorzystanie zielonego betonu i innych przyjaznych środowisku rozwiązań wpisuje się w te założenia.

W Centrum Południe znajdą się też technologie pozwalające m.in. na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. Dodatkowo, w trosce o zapewnienie najlepszego komfortu pracy, bryła budynku została zaprojektowana tak, aby 95% powierzchni było doświetlone światłem dziennym, a jego fasada mniej się nagrzewa.

Centrum Południe to również pierwszy biurowiec w stolicy Dolnego Śląska, który będzie ubiegać się o certyfikat WELL, przyznawany przez International WELL Building Institute (IWBI). To system certyfikacji, który mierząc jakość powierzchni biurowej, weryfikuje ponad 100 cech budynku, biorąc przy tym pod uwagę wpływ na zdrowie jego użytkowników.

Kompleks będzie również wyposażony w system operacyjny Connected by Skanska. Dzięki niemu, pracownicy dostaną się do budynku bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu – wystarczy do tego smartfon. Z kolei wirtualna recepcja pozwoli na stworzenie zaproszenia dla gości, którzy dostaną się na spotkanie nie tracąc czasu na rejestrację w recepcji głównej.

 

Centrum Południe w liczbach:

  • Projekt będzie się składał z 5 budynków o całkowitej powierzchni najmu: ok. 85 tys. mkw.
  • Budowa pierwszego etapu kompleksu Centrum Południe rozpoczęła się w trzecim kwartale 2018 roku.
  • Dwa budynki powstające w ramach pierwszego etapu zaoferują najemcom 27, 6 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
  • Liczba miejsc parkingowych: 313
  • Generalnym wykonawcą jest firma Skanska S.A.
  • Za projekt architektoniczny pierwszego i drugiego etapu kompleksu odpowiedzialna jest pracownia APA Wojciechowski.
Udostępnij >
T
separator