Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Połączą projekty studentów z działalnością firm

Wystartowała kolejna edycja Konferencji Projektów Zespołowych. To przedsięwzięcie, które łączy przyszłych inżynierów z Politechniki Wrocławskiej z firmami, instytucjami i organizacjami. Razem będą pracować nad rozbudowanymi projektami – nowoczesnymi systemami i aplikacjami, robotami i urządzeniami.

Idea przedsięwzięcia jest prosta – firmy zgłaszają propozycje różnych zadań związanych z elektroniką, programowaniem i automatyką, a przyszli inżynierowie z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej łączą się w zespoły i swoje pomysły wprowadzają w życie. Przez cały semestr realizują rozbudowane, złożone zagadnienie będące rozwiązaniem konkretnego problemu. Robią to zespołowo, by nauczyć się skutecznej pracy w grupie i wykorzystywania narzędzi, które to ułatwiają.

Tylko w ostatnich latach w ramach Konferencji Projektów Zespołowych powstały m.in. inteligentny mikrofon wielokanałowy, stacja deratyzacyjna z czujnikiem wykrywającym aktywność gryzoni, wtyczka antyphishingowa do przeglądarki Chrome czy tania i funkcjonalna proteza ręki EZI-Hand.

W sumie w ciągu ośmiu edycji konferencji studenci Wydziału Elektroniki PWr stworzyli prawie 350 najróżniejszych projektów.

Firmy zaangażowane w przedsięwzięcie zwykle nie tylko „zlecają” tematy, ale także służą studentom radą, udostępniają sprzęt w firmie i podpowiadają rozwiązania.

Aktualnie trwa nabór do edycji 2021. Zainteresowane firmy, instytucje i organizacje mają czas do 2 lutego, by zgłosić swoje tematy (osoba kontaktowa dr Maciej Nikodem, maciej.nikodem@pwr.edu.pl).

Do tej pory w KPZ zaangażowało się niemal 40 firm, instytucji i organizacji, od międzynarodowych korporacji takich jak Toyota, Nokia czy Plume, przez wrocławskie przedsiębiorstwa jak Thaumatec i Fanuc, po Centrum Historii Zajezdnia i Ministerstwo Finansów. Realizacja projektów zacznie się 1 marca.

 – Dla firm udział w KPZ to nie tylko okazja do tego, by zrealizować dodatkowy projekt potrzebny przedsiębiorstwu, często odkładany ze względu na pilniejsze zadania, ale także możliwość zetknięcia się z zaangażowanymi studentami. Mają też szansę wyłowić tych najzdolniejszych. Zaproponować im praktyki, staże albo od razu pracę – mówi dr Maciej Nikodem.

Od siedmiu lat w Konferencji Projektów Zespołowych uczestniczy firma Thaumatec – nie tylko jako jedno z przedsiębiorstw zgłaszających tematy, ale także jako sponsor.

– Przygotowując tematy projektów, skupiamy się nad tym, żeby były innowacyjne i atrakcyjne, a także dawały studentom możliwość przygotowania się do tego, co czeka ich w niedalekiej przyszłości – do zetknięcia się z realnymi problemami klientów, użytkowników i firm, w których będą zatrudnieni – opowiada Dmytro Shestachuk z Thaumatec.

 Szczegóły projektu: https://kpz.pwr.edu.pl/.

Udostępnij >
T
separator