Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Pomimo epidemii firmy potrzebują biur

Pierwszą połowę roku na wrocławskim rynku biurowym analitycy oceniają bardzo dobrze, przypominając, że nie był to łatwy okres. Popyt na biura był o 40% większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Tak wynika z najnowszego raportu JLL „Wrocław 2020”

Wrocławski rynek biurowy jest jednym z najbardziej interesujących spośród największych aglomeracji w Polsce. Taką tezę stawiają analitycy JLL w opublikowanym 23 września raporcie „Wrocław 2020”. Przypominają, że Wrocław jest trzecim największym rynkiem w kraju (za Warszawą i Krakowem). W 2019 roku rekordowy wzrost nowej powierzchni biurowej sprawił, że jej całkowita liczba przekroczyła 1,2 mln mkw.

Podaż nowych biur jest napędzana przez popyt. Wrocław przyciąga wiele firm reprezentujących nowoczesne usługi dla biznesu. W raporcie czytamy, że obecnie w tym sektorze pracuje we Wrocławiu niespełna 52  tys. osób.

Coraz więcej biur elastycznych

Wrocław jest polską stolicą centrów badawczo-rozwojowych, co potwierdza atrakcyjność lokalnego rynku pracy i przyczynia się do niskiej stopy bezrobocia, wynoszącej 2,2%. Co więcej, stolica Dolnego Śląska przyciąga nie tylko międzynarodowych gigantów, lecz także jest biznesowym domem dla firm założonych tutaj lub w innych miastach Polski. Kolejną wyróżniającą się cechą wrocławskiego rynku wskazaną w raporcie jest coraz większa liczba operatorów biur elastycznych. Analitycy JLL spodziewają się, że ten sektor będzie rósł szybko i znacznie urozmaici rynek biurowy w mieście. Tego samego zdania są sami operatorzy.

Analitycy JLL zauważają, że ekspansja operatorów spowodowała, że w mieście przybyło biur w doskonałych lokalizacjach np. wokół głównego dworca kolejowego, na placu Jana Pawła II czy w zachodniej części miasta. Podkreślają, że dobra lokalizacja daje firmom przewagę konkurencyjną w pozyskiwaniu najlepszych pracowników.

Dobre wyniki w okresie epidemii

Konsekwentnie od 2015 roku we Wrocławiu każdego roku popyt na powierzchnię biurową utrzymuje się na poziomie powyżej 100 000 mkw., w 2017 roku osiągając rekordową wartość 169 500 mkw. W ostatnich latach tylko w 2019 roku wyhamował, ale wciąż osiągnął bardzo dobre wyniki. Firmy zgłosiły potrzebę wynajęcia 123 500 mkw. powierzchni biurowej. Analitycy zwracają uwagę, że pierwsza połowa roku 2020 była trudna dla światowego rynku biurowego, a pomimo to stolica Dolnego Śląska może pochwalić się mocnymi liczbami. Popyt był o 40% większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Firmy mają teraz nowe potrzeby – uważa Magdalena Śnieżek, Regional Director South Poland w CitySpace.. – Chcą pracować w trybie mieszanym, czyli częściowo z biura i częściowo z domów. Okres pracy zdalnej wielu osobom pokazał jej zalety, ale również wady, dlatego większość firm nadal będzie potrzebowała biur.

Możliwość pracy w trybie mieszanym stwarzają przedsiębiorstwom operatorzy biur elastycznych, którzy oferują różnego rodzaju pomieszczenia do wynajęcia tylko na pewien czas. Firmy mogą nawet wynajmować biura u jednego operatora w różnych częściach miasta. Potrzebują przestrzeni, które będą mogły dostosowywać do aktualnej sytuacji kadrowej.

Udostępnij >
T
separator