Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy – podsumowano dotychczasowe działania

Przedstawiciele Fundacji Ukraina oraz Prezydent Wrocławia podsumowali dotychczasowe działania dla uchodźców z Ukrainy. Zaapelowali także o dalsze wsparcie.

Ponad 10 ton darów z wrocławskich szkół już wyjechało na Ukrainę, a każdego dnia około 80 palet rzeczy jest wydawanych potrzebującym. Odebrano także 10 tysięcy maili od wrocławian z ofertami pomocy. To podsumowanie pierwszego tygodnia pomocy Ukrainie.

– Wrocław jest jednym z niewielu bardzo dobrych przykładów efektywnej, szerokiej współpracy – mówi prezes Fundacji Ukraina Artem Zozulia. Przez siedem ostatnich dni z ogromną pomocą wrocławian, wielu firm, fundacji, instytucji i ramię w ramię z Fundacją Ukraina - miasto organizuje i koordynuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy w wielu zakresach: zbiórek, zakwaterowania, edukacji czy pomocy prawnej i językowej.

Wrocław jest też pierwszym miastem w Polsce, który stworzył niezbędnik pomocowy w języku ukraińskim na witrynie www.wroclaw.pl/ua

Prezydent Wrocławia zaapelował także o dalsze wsparcie finansowe Fundacji Ukraina. Wspólnie z prezesem FU Artemem Zozulia i Grzegorzem Dzikiem, założycielem Fundacji podpisali list do przedsiębiorców i mieszkańców. 
– Zdobyliśmy zaufanie, od lat współpracujemy z migrantrami, pomagamy w każdym wymiarze. Dlatego przez lata zostaliśmy pozytywnie zweryfikowani. Nasz zespół to ludzie, którzy mają szereg kontaktów – tu na miejscu, ale także na Ukrainie. My, zdobywając środki, czyli Wasz dar serca, chcemy je rozsądnie wydawać. Z naszej strony zapewniamy rozsądne zakupy i sprawdzone adresy, pod które trafiają zakupione rzeczy - twierdzii Grzegorz Dzik, założyciel Fundacji Ukraina.

Informacje dotyczące numeru konta w złotówkach i euro będą wyświetlać na ekranach w komunikacji miejskiej i kasownikach w autobusach i tramwajach:
FUNDACJA UKRAINA z dopiskiem "SAVE UKRAINE" Numer konta 39 1090 2398 0000 0001 4980 4904. 

Wrocław rekomenduje także wpłaty na konto fundacji dortmundzko-wrocławsko-lwowskiej im. Św. Jadwigi 49 1020 52 42 0000 2902 0118 0504.  

Wrocławski niezbędnik pomocowy 

ZBIÓRKI 

Zbiórki darów odbywają się we wszystkich wrocławskich szkołach i przedszkolach a także w trzech bardzo ważnych miejscach: Czasoprzestrzeni, Sektorze 3 a także Wrocławskim Parku Technologicznym. Co ważne, w tych miejscach potrzebujący, a także rodziny, które przyjęły pod swój dach uchodźców, mogą także dary odebrać. Każdego dnia wydawanych jest około 80 palet rzeczy potrzebującym. Szkoły zapełniają się tonami darów, dlatego na bieżąco Straż Miejska wywozi je do magazynów, gdzie są segregowane. Dotąd wyjechało ponad 10 ton darów do Ukrainy. 
– Wrocławianie stanęli na wysokości zadania. Chciałbym jednak zaapelować, aby ta chęć pomagania w nas nie ustawała, bo prawdziwe wyzwania dopiero na nas czekają. Będą się ujawniać z każdym kolejnym dniem, z każdym kolejnym tygodniem. Dlatego tak ważne jest, aby te wszystkie działania pomocowe miały charakter systemowy, aby nie były tylko i wyłącznie doraźne. Wiem, że to będzie bardzo trudne, bo wszyscy tą sytuacją będą coraz bardziej zmęczeni. Chciałbym, żebyśmy podtrzymywali w sobie tą chęć do konsekwentnego pomagania – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

INFORMACJE 
Wrocław przygotował już kilka tysięcy ulotek w języku ukraińskim z niezbędnikiem pomocowym. Znajdują się tam podstawowe informacje dotyczące miejsc, w których można uzyskać pomóc, jak się poruszać, niezbędne adresy i telefony. Natomiast na Facebooku utworzony został specjalny funpage @PomagaMyWrocław  – tam można znaleźć szereg informacji o tym, jak pomóc i jak otrzymać pomoc.

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, który stworzył witrynę internetową w języku ukraińskim – www.wroclaw.pl/ua , na której codziennie, na bieżąco aktualizowane są sprawdzone informacje dotyczące wszelkiej pomocy, zakwaterowania, pracy, zdrowia czy komunikacji.   

ZAKWATEROWANIE

Do tej pory w akademikach przy ul. Wittiga oraz czterech przygotowanych przez miasto hostelach miasto zapewniło dach nad głową blisko kilku tysiącom uchodźców z Ukrainy. Obecnie, w placówkach przygotowanych przez miasto i wojewodę, jest ich blisko 700. Kolejnych 1000 lóżek czeka na potrzebujących. W porozumieniu z Wojewodą Wrocław przygotowuje się także do relokacji części uchodźców do innych miast na Dolnym Śląsku. Docelowo Wrocław posiada 10 tysięcy miejsc noclegowych dla przybywających z Ukrainy, które sukcesywnie są udostępniane. 

POMOC 
Wszystkie działania pomocowe koordynuje WCRS. Na specjalnie utworzonego maila wsparcieukrainy@wcrs.pl przyszło blisko 10 tysięcy wiadomości. Ośmiu pracowników 24 h ma dobę odpowiada i segreguje oferty pomocowe na poszczególne tematy. W punkcie informacyjno-konsultacyjnym „Przejście Dialogu” przy ul. Świdnickiej udzieliliśmy porad ponad 500 osobom – natomiast telefonicznie - 1400 konsultacji. 
– Apeluję, żeby uważnie śledzić aktualizowane informacje o potrzebach, bo one się zmieniają. Przypominam, że w Przejściu Dialog codziennie od 9:00 do 20:00 działa Punkt Informacyjny dla uchodźców, który codziennie odwiedza pół tysiąca osób. Zapraszamy do Przejścia Dialog, a od przyszłego tygodnia także do Infopunktu Barbara przy ul. Świdnickiej. Będzie to drugi punkt informacyjny przeznaczony dla mieszkańców Wrocławia, którzy chcą włączyć się w pomoc - mówi Dorota Feliks. dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego 

EDUKACJA 
Pierwsze ukraińskie dzieci korzystają już z 6 świetlic utworzonych specjalnie dla nich we wrocławskich szkołach i przedszkolach. Mają tam zapewnioną opiekę psychologa oraz osoby znającej język ukraiński. Natomiast dla rodziców, którzy będą chcieli wysłać dziecko do szkoły lub przedszkola została przygotowana szczegółowa instrukcja w języku ukraińskim. Te informacje rozpowszechniane są na ulotkach, na stronie Wrocław.pl, na profilu PomagaMy. Dodatkowo tworzona jest baza przedszkoli i szkół podstawowych z wolnymi miejscami. Dyrektorzy wrocławskich szkół przygotowują informacje dotyczące utworzenia dodatkowych oddziałów przygotowawczych w istniejących już placówkach oświatowych oraz utworzenia ich w nowych szkołach. Obecnie jest ich 41. 

TRANSPORT 

MPK zapewnia bezpłatne przejazdy MPK Wrocław dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy na teren Polski wjechali po ogłoszeniu stanu wojennego tj. najwcześniej 24 lutego 2022 r. 

ZWIERZĘTA 
Wrocław nie pozostaje na los zwierząt. Wsparcie w wysokości 15 tysięcy euro zostało przekazane do ukraińskich ogrodów zoologicznych, z którymi wrocławskie ZOO jest w kontakcie, Jeśli będzie taka potrzeba, jest ono również gotowe na ewakuację i przyjęcie zwierząt do naszego zoo. 
Dodatkowo TOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu przetransportowało i objęło opieką 15 psów i 9 kotów z Ukrainy. 
– Część zwierząt nie zostanie długo w schronisku, ponieważ już mamy kontakt z ich opiekunami. To rodziny, które ewakuowały się do Polski. Właścicielka jednego kota jest już w Wielkiej Brytanii, mamy z nią kontakt i pomożemy w tym, żeby zwierzę wróciło do opiekuna. Inne zwierzęta będą przeznaczone do adopcji po odbyciu kwarantanny. Dalej kontynuujemy swoje działania - mówi Aleksandra Cukier, rzeczniczka TOZ - Schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu. 


Udostępnij >
T
separator